Trudne warunki w górach. W Beskidach nieprzetarte szlaki, w Tatrach zagrożenie lawinami

2023-12-02, 09:51

Trudne warunki w górach. W Beskidach nieprzetarte szlaki, w Tatrach zagrożenie lawinami
Trudne warunki turystyczne w Tatrach. Foto: Michal Grzechulski/Shutterstock

W wyższych partiach Tatr oraz w Beskidach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. - Na szlakach zalega śnieg - podały służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Z kolei ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przekazali, że pokrywa śnieżna w górach wynosi około 50 cm, szlaki są nieprzetarte, ciągle pada śnieg i według prognoz tak będzie przez cały dzień. 

"Wiatr utworzył głębokie śnieżne zaspy w zagłębieniach terenu. Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście. Utrudnienie stanowi również niski pułap chmur w partiach graniowych, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń" - informuje TPN.

Konieczne raki, czekan, kask i lawinowe ABC

Poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga zimowego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego jak: raki, czekan, kask, lawinowe ABC - to jest detektor, sonda i łopatka.

Na niżej położonych szlakach również zalega śnieg. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ miejscami jest ślisko. Wychodząc na spacery dolinami reglowymi, mogą się przydać raczki antypoślizgowe i kijki.

Sytuacja w Beskidach 

- Generalnie warunki są trudne, pokrywa śniegu w górach wynosi około 50 cm. Wiatr jest słaby, aczkolwiek na pewno będzie potęgował panujące aktualnie warunki - powiedział dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR. Jak zaznaczył, w dalszym ciągu pada śnieg i zgodnie z prognozami ma tak być przez cały dzień.

W sobotę rano temperatura przy Centralnej Stacji Ratunkowej Szczyrku wynosiła 0 stopni Celsjusza, na Markowych Szczawinach, Hali Miziowej i Klimczoku - minus 5, a przy Stacji Ratunkowej w Wiśle - minus 1.

Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Na Babiej Górze od czwartku obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. - Miejsc zagrożonych należy się spodziewać na obszarach, gdzie śnieg z ostatnich opadów został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty przewianego śniegu. Szczególnie należy zwracać uwagę, gdzie zbudowane zostały na podłożu trawiastym oraz na starszej warstwie (miejscowo) - poinformowali ratownicy. Jak dodali, szlaki turystyczne, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu zawiane. Na znacznej części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność.

Turyści, którzy wybierają się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie ciepłe ubranie, w tym nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są przynajmniej raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na wcześnie zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć

Babiogórski Park Narodowy podał przed kilkoma dniami, że zamknięta do odwołania została Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach; jest jednokierunkowy, podejściowy. Jego częścią jest między innymi ośmiometrowa, pionowa ściana zwana Czarny Dziób, na którą turyści muszą się wspiąć.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej