Rozpoczyna się adwent. "To czas nadziei, z którą oczekujemy na Zbawiciela"

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się okres przygotowań do uroczystości Bożego Narodzenia. Jako pomoc w odnowie duchowej w parafiach organizowane są m.in. rekolekcje. - Zachęcam wiernych do bardziej świadomego i aktywnego uczestniczenia w życiu wspólnoty Kościoła - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w związku z rozpoczynającym się w Kościele katolickim wraz z Adwentem nowym rokiem liturgicznym.

2023-12-03, 08:41

Rozpoczyna się adwent. "To czas nadziei, z którą oczekujemy na Zbawiciela"
Dziś w Kościele katolickim rozpoczyna się adwent - czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Foto: Shutterstock.com/EvGavrilov

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian oznaczało oficjalny przyjazd cezara. We wczesnym chrześcijaństwie odnosiło się do podwójnego przyjścia Chrystusa: jako człowieka i jako sędziego na końcu świata.

W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada 3 grudnia, a ostatnim dniem tego okresu jest zawsze Wigilia Bożego Narodzenia - 24 grudnia.

"Radujcie się zawsze w Panu"

W ciągu tych trzech tygodni szaty liturgiczne księży odprawiających msze św. będą w kolorze fioletowym. Wyjątkiem jest trzecia niedziela - niedziela gaudete, czyli niedziela radości, kiedy szaty są w kolorze różowym. Nazwa niedzieli pochodzi od słów antyfony na wejście: "Gaudete in Domino" - "Radujcie się zawsze w Panu". Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi.

Od kilkunastu lat nie ma w Kościele zakazu urządzania hucznych zabaw. Akcentowany jest raczej aspekt radosnego oczekiwania. 

REKLAMA

Msze św. poświęcone Matce Bożej

W czasie całego adwentu, poza niedzielami, codziennie odprawiane są roraty - msze św. poświęcone Matce Bożej, którą symbolizuje specjalna biała świeca zapalona podczas liturgii. Jest ona przewiązana białą lub niebieską wstęgą

Msza roratnia rozpoczyna się w ciemnym kościele, który rozświetlają jedynie lampiony przyniesione przez wiernych.

Jednym z elementów tradycji adwentowych jest także wieniec adwentowy wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę. Początkowo zwyczaj kultywowany był na ziemiach polskich w rodzinach ewangelickich. W latach 20. XX w. przyjął się także w rodzinach katolickich. Obecnie wieńce są częścią wystroju ołtarza, a kolejne zapalone świece przypominają o upływającym czasie i zbliżającej się uroczystości.

"Uczestniczę we wspólnocie Kościoła"

W Kościele Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny. W Polsce jest to także początek nowego roku duszpasterskiego 2023/2024, który przebiega pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

REKLAMA

- Tegoroczny temat ma zachęcić wiernych do bardziej świadomego i aktywnego uczestniczenia w życiu Kościoła - powiedział przewodniczący KEP w komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Episkopatu.

Abp Gądecki zaznaczył, że "każdy katolik - zarówno duchowny, konsekrowany, jak i świecki, powinien zadać sobie pytanie: W jakim stopniu wspólnota Kościoła jest jego wspólnotą? W jakim stopniu się z nią utożsamia i nią żyje?".

Zwrócił uwagę, że z naszej relacji z Bogiem wynika zaangażowanie w życie wspólnoty Kościoła, a więc w życie parafii, diecezji. W związku z tym, jak zaznaczył abp Gądecki, trzeba najpierw podjąć refleksję nad naszą osobistą więzią z Chrystusem. 

- Niech Maryja, Matka Kościoła, i św. Józef pomagają w stawaniu się coraz bardziej żywym i dynamicznym Kościołem - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

REKLAMA

Pięć zeszytów tematycznych

Wzorem lat poprzednich Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten rok duszpasterski pięć zeszytów tematycznych.

Pierwszy zeszyt teologiczno-pastoralny ma charakter teoretyczny. Drugi - homiletyczny - jest zbiorem myśli wpisanych w pewien klucz, który może pomóc w tworzeniu dobrych homilii w całym roku liturgicznym. Trzeci - liturgiczny - zawiera 12 scenariuszy wprowadzających do nabożeństw i mszy św., sprawowanych w pierwsze czwartki miesiąca, skoncentrowanych wokół adoracji Jezusa Eucharystycznego i modlitwy za kapłanów. Materiały zawarte w czwartym zeszycie katechetycznym mogą być wykorzystane w formacji członków parafialnych rad duszpasterskich i w pracy z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych oraz kandydatów do bierzmowania.

Piąty zeszyt, maryjny, zawiera inspiracje homiletyczne na święta i nabożeństwa maryjne. W tym roku jest on w sposób szczególny dedykowany członkom najliczniejszej wspólnoty w Kościele katolickim w Polsce, jaką jest Żywy Różaniec. Według danych do tej grupy należy w kraju ponad 2 mln osób.

W tym roku przygotowano także specjalne materiały dla rodzin, zwłaszcza tych, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się formować we wspólnotach, lub grupach parafialnych, albo chcą czegoś więcej. 

REKLAMA

"Czas nadziei"

- Adwent to czas nadziei, z którą oczekujemy na Zbawiciela, który jest sensem ludzkiego życia - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. - Ten czas ma podwójny wymiar - doczesny i eschatologiczny - zwrócił uwagę rzecznik KEP w przekazanym komunikacie.

- W wymiarze doczesnym oczekujemy na narodziny Zbawiciela, który przychodzi na świat i wkracza do ludzkie życia, by je odmienić. Z kolei w wymiarze eschatologicznym, adwent uświadamia nam, że całe nasze ziemskie życie jest oczekiwaniem na powtórne przyjście Pana na końcu czasów - powiedział duchowny.

Ks. Gęsiak zachęcił, aby czas oczekiwania na Boże Narodzenie wypełniony był modlitwą i uczynkami miłosierdzia wobec bliźnich.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej