Afera wiatrakowa. Schetyna: potrzebne śledztwo na poziomie szefów klubów

2023-12-05, 09:46

Afera wiatrakowa. Schetyna: potrzebne śledztwo na poziomie szefów klubów
Schetyna: potrzebne śledztwo na poziomie szefów klubów ws. projektu ustawy wiatrakowej. Foto: Blue Planet Studio/Shutterstock.com/DarSzach

- Mam nadzieję, że to będzie ostrzeżenie dla nas wszystkich i wyciągniemy z tego dobre wnioski. Potrzebne jest wewnętrzne śledztwo ws. projektu ustawy wiatrakowej na poziomie szefów klubów, którzy koordynują współpracę; to kwestia elementarnego zaufania pomiędzy klubami, tu musi być wszystko oczywiste - powiedział we wtorek w TVN24 senator KO Grzegorz Schetyna.

Schetyna został zapytany w TVN24 o przygotowany przez posłów Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej projektu tzw. ustawy wiatrakowej i odpowiedzialności za zaproponowane w niej kontrowersyjne przepisy dotyczące m.in. zasad lokalizacji nowych elektrowni wiatrowych.

- Nie ma tego złego. Mam nadzieję, że ci wszyscy, którzy przyszli do Sejmu i do Senatu, ci nowi parlamentarzyści - ich jest jednak bardzo dużo, to ponad 150 posłanek i posłów - że będą wiedzieć, że legislacja, ot jest naprawdę bardzo poważna sprawa, i każdy projekt trzeba bardzo dokładnie oglądać i podejmować gruntownie przemyślane decyzje - podkreślił senator KO.

Pytany, czy "trzeba przeprowadzić jakieś wewnętrzne śledztwo, które odpowie na pytanie, skąd się ten projekt wziął", Schetyna odparł: "To na pewno musi zostać zrobione na poziomie szefów klubów, tych, którzy koordynują współpracę legislacyjną. Ona musi się opierać się na elementarnym zaufaniu". - Nie wiem, kto był odpowiedzialny za tę ustawę, ale to kwestia budowania zaufania między klubami - dodał senator.

"Ostrzeżenie dla nas wszystkich"

- Jeżeli ktoś przygotowuje projekt i popierają go przedstawiciele innych klubów, które popierają rząd, to musi być wszystko oczywiste. (...) Mam nadzieję, że jest to ostrzeżenie dla nas wszystkich, i wyciągniemy z tego dobre wnioski - zadeklarował Schetyna.

Ocenił też, że praca nad tego typu projektami jest utrudniona, "gdy jeszcze nie ma rządu". - Nie ma instrumentarium; nie ma Rządowego Centrum Legislacji, nie ma prawników ministerialnych, a to jest bardzo poważna ustawa - zaznaczył senator

Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r.; projekt zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

Autorzy projektu zaproponowali rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt ma umożliwić też budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań; jednocześnie zapowiedziano poprawkę zwiększającą tę odległość do 500 m.

Czytaj także: 

dn/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej