Czeka nas mroźna noc. IMGW ostrzega przed marznącymi opadami i gęstymi mgłami

- W nocy na zachodzie spadnie deszcz ze śniegiem i deszcz powodujący gołoledź na drogach - przekazała Ilona Śmigrocka, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dodała, wystąpią także mgły osadzające szadź. - To będzie mroźna noc, do -15 st.C - mówiła synoptyk.

2023-12-05, 20:53

Czeka nas mroźna noc. IMGW ostrzega przed marznącymi opadami i gęstymi mgłami
IMGW wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami powodującymi gołoledź na zachodzie Polski, przed marznącymi mgłami osadzającymi szadź i ograniczającymi widoczność na południowym wschodzie Polski i przed silnym mrozem w woj. świętokrzyskim i małopolskim. Foto: teh_z1b / Shutterstock, meteo.imgw.pl

W nocy z wtorku na środę będzie dużo chmur. Od zachodu wystąpi strefa opadów deszczu ze śniegiem i marznących opadów powodujących gołoledź na drogach. We wschodniej części Polski należy się spodziewać niewielkich opadów śniegu.

IMGW wydało ostrzeżenia przed marznącą mgłą

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia przed gęstą mgłą dla południowowschodniej części Polski. - Dla województw małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, a także dla południowych części mazowieckiego i lubelskiego, zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. W tych regionach będą występowały gęste mgły intensywnie osadzające szadź, w zasięgu których widzialność spadnie nawet do 50-200 metrów - zapowiedziała Emilia Szewczak, także synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia przed mgłami osadzającymi szadź będą obowiązywały od wtorku od godziny 22.00 do środy do 9.00.

W nocy będzie mroźno

W nocy temperatura na nizinach wyniesie -13 stopni Celsjusza, lokalnie może spaść do -15 stopni zwłaszcza na Podhalu. Mroźno będzie w woj. świętokrzyskim, lubelskim i małopolskim. W centrum kraju termometry pokażą -7 st.C., na zachodzie oraz nad morzem -2 st.C.

REKLAMA

Dla znacznej części woj. świętokrzyskiego i kilku powiatów woj. małopolskiego wydano ostrzeżenia 1. stopnia przed silnym mrozem od godzin 19.30 (w woj. świętokrzyskim) oraz od 20.00 i 22.00 (w woj. małopolskim). Będą obowiązywać do godz. 7.00 w środę.

Na północy wiatr będzie słaby i porywisty południowo-wschodni, natomiast na południu zmienny.

IMGW ostrzega przed marznącymi opadami

W środę za zachodzie kraju, głównie na obszarze Dolnego Śląska, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Na wschodzie dużo chmur i miejscami słaby śnieg. Rano, zwłaszcza na południowym wschodzie, będą się jeszcze utrzymywały mgły.

W ciągu dnia najchłodniej będzie na wschodzie, tam termometry pokażą -4 stopnie Celsjusza. Na zachodzie temperatura wyniesie ok. 0-1 st. C. - Stąd te mieszane opady, bo grunt jest jeszcze bardzo wychłodzony, a napływa cieplejsza masa powietrza - przekazała Ilona Śmigrocka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Synoptyk IMGW Emilia Szewczak powiedziała z kolei, że opady marznące mogą pojawiać się do czwartku. - W związku z postępującym od zachodu Europy ociepleniem, które zbliży się do Polski, opady deszczu ze śniegiem i śniegu mogą zmieniać przejściowo swój charakter na opady marznące powodujące gołoledź - wyjaśniła.

Posłuchaj

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi na zachodzie Polski i przed mgłami intensywnie osadzającymi szadź na południowym wschodzie. Z kolei na południu wystąpi silny mróz. O szczegółach Marta Szulborska (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Marznące opady potrwają kilka dni

Dodała, że opady te, które w nocy z wtorku na środę występować będą głównie na zachodzie, mogą rozciągnąć się na coraz większą część kraju.

Stopień ostrzeżenia przed opadami marznącymi może zostać podniesiony na wyższy, czyli drugi. To oznacza, że opady marznące mogą utrzymywać się nieprzerwanie powyżej sześciu godzin. Nawierzchnie dróg i chodników będą śliskie także na południowym wschodzie.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany południowo-wschodni oraz wschodni, bez większych porywów.

REKLAMA

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej