Premier Morawiecki w przeddzień exposé: polityka bez błędów to albo bezczynność, albo utopia
- W nieprzewidywalnych czasach polityk musi liczyć się z błędami - powiedział w najnowszym odcinku swojego podcastu premier Mateusz Morawiecki. - Polityka bez błędów to albo bezczynność, albo utopia - podkreślił szef polskiego rządu.
2023-12-11, 00:15
- Gdy nagrywam te słowa w niedzielne popołudnie myślę już o exposé, które jutro w poniedziałek, 11 grudnia przedstawię w Sejmie. Będzie to expose w pewnym sensie historyczne, dwudzieste wygłoszone przez polskiego premiera po roku 1989, czyli od momentu, w którym nasze państwo stało się wolne i demokratyczne, trzecie którego przedstawienie przypadło w udziale mnie samemu - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w nowym podcaście zamieszczonym na Facebooku.
Niewygłoszone exposé
- Przed jutrzejszym przemówieniem naturalnie wracam myślami do dwóch poprzednich zaprezentowanych przeze mnie w 2017, a potem w 2019 roku. Wielu z was może zastanawiać się, czy poniedziałkowe expose będzie tym najtrudniejszym. Wybory w których Prawo i Sprawiedliwość odniosło zwycięstwo, ale zapewne niewystarczające do objęcia władzy, praca nad budowaniem większości dla koalicji Polskich Spraw w parlamencie, możliwa zmiana władzy - wszystko to sprawia, że po 15 października napięcie polityczne w ostatnich tygodniach rosło z dnia na dzień - zaznaczył Morawiecki.
A mimo to - jak podkreślił - "zadanie, które czeka mnie już za kilkanaście godzin nie wydaje mi się trudniejsze od tych, które mam już za sobą". - Być może was zaskoczę, ale najtrudniejszym expose już na zawsze pozostanie dla mnie to którego nie wygłosiłem. W dzisiejszym odcinku chciałbym wam o nim trochę opowiedzieć. Słuchaczom mojego podcastu zamierzam zaproponować wspólne przeprowadzenie eksperymentu myślowego. Ten eksperyment zakłada, że cofniemy się trochę w czasie. Jakie byłoby moje ostatnie expose, gdybym już wtedy cztery lata temu u progu IX kadencji Sejmu wiedział o wyzwaniach, które wkrótce miały zaskoczyć Polskę? - podkreślił Mateusz Morawiecki.
- 19 listopada 2019 roku stanąłem przed parlamentarzystami pełen wiary, że dla naszego kraju nadszedł wreszcie dobry czas. Po burzliwym 30-leciu udało nam się zerwać z grzesznym dziedzictwem postkomunizmu. Liberalna polityka kolejnych rządów III RP wydawała się już tylko złym wspomnieniem. Podobnie zresztą bezrobocie, niskie płace, głodowe emerytury, które kojarzymy z okresem po zmianie ustroju. Przeprowadzona przez nas rewolucja godnościowa to była zdobycz cywilizacyjna wyczekiwana przez średnie i młodsze pokolenie Polaków. Państwo polskie, które jeszcze do niedawna było trzymane w przedpokoju przez największych graczy europejskich przysiadło się właśnie do ich stolika. Polska stawała się ważnym podmiotem politycznym na kontynencie. Polska naszych marzeń była w zasięgu ręki. Bliska jak nigdy w ciągu minionych 400 lat - podkreślił premier.
REKLAMA
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki: wierzę, że w pojedynku z historią odnieśliśmy zdecydowane zwycięstwo (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
Zwrócił uwagę, iż w tamtym expose przypomniał, że "że nasza droga do nowoczesnego państwa była kręta i bardzo wyboista". - Mimo to wszyscy liczyliśmy, że po geopolitycznych burzach, teraz nadeszły lata spokoju. Niestety szybko okazało się, że los znowu nie był dla nas łaskawy - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Kluczowe głosowanie w Sejmie
Głosowanie w Sejmie w sprawie wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego zaplanowane jest na 15.00.
Jeśli premier Morawiecki nie uzyska wymaganej, bezwzględnej większości głosów, wówczas - zgodnie z konstytucją - powołanie rządu przechodzi na Sejm. To drugi krok konstytucyjny, podczas którego Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Zgodnie z Regulaminem Sejmu, kandydata na premiera może zgłosić co najmniej 46 posłów.
REKLAMA
Zgodnie z porządkiem obrad, punkt ten ma się rozpocząć o 16.30. Na 18.45 zaplanowano głosowanie nad wyborem premiera przez Sejm.
Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy jest lider PO Donald Tusk. 10 listopada szefowie tych partii podpisali umowę koalicyjną. Formacje te dysponują większością 248 głosów. Klub Prawa i Sprawiedliwości ma 191 posłów.
Zgodnie z konstytucją, prezydent powołuje wybraną przez Sejm Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.
Czytaj także:
- Sondaż: prawie 42 proc. Polaków uważa, że Donald Tusk będzie "złym" lub "fatalnym" premierem
- Zerowy VAT na żywność. Premier Morawiecki: w najbliższym czasie podpiszę rozporządzenie
[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Joanna Lichocka gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA