42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w całym kraju, w Warszawie zlot działaczy niepodległościowych

2023-12-13, 07:12

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w całym kraju, w Warszawie zlot działaczy niepodległościowych
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Foto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

W całym kraju odbędą się dziś uroczystości 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, upamiętniające jedną z najpoważniejszych zbrodni komunistów na narodzie polskim, która miała na celu zgaszenie protestów społecznych. 13 grudnia przeżywany jest także dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.

Główne uroczystości rocznicowe w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpoczynają się mszą świętą o 9.30. Jak mówi dyrektor muzeum Adrianna Garnik, dawny areszt śledczy jest symbolem represji władz PRL wobec wolnych Polaków.

Na dziedzińcu muzeum, przy tablicy upamiętniającej ofiary stanu wojennego, około 11.00 zaplanowano Apel Pamięci. - Następnie o 12.00 - uhonorowanie Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych działaczy opozycyjnych - dodaje Marzena Kruk, dyrektor archiwum IPN.


Posłuchaj

Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 0:14
+
Dodaj do playlisty

 

Jak zaznacza Adrianna Garnik, w muzeum odbędzie się dziś także zlot działaczy niepodległościowych.

O 13.00 zaplanowano debatę "W drodze do niepodległości - działanie opozycji w PRL", o 15.00 - koncert Leszka Czajkowskiego, a o 16.00 kolejną debatę - "13 grudnia - wspomnienia z kraju i ze świata". O 18.00 projekcja filmu pt. "Stanisław Helski. Dlatego", po filmie spotkanie reżyserem Michałem Torzem, które poprowadzi Tadeusz Płużański. Uroczystości organizują wspólnie Muzeum i Instytut Pamięci Narodowej.

"Komuniści chcieli przejąć Solidarność"

W 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych IPN, podkreśla, że wprowadzenie stanu wyjątkowego 13 grudnia 1981 roku było działaniem wymierzonym przeciwko narodowi i próbą stłumienia polskich dążeń do wolności w komunistycznej Polsce. Jak zaznacza historyk, "komuniści chcieli przejąć Solidarność".

Dodaje, że pomimo represji komuniści nie zdławili Solidarności, która przed 13 grudnia ’81 roku była 10-milionowym formalnym ruchem społecznym. Po wprowadzeniu stanu wojennego Związek Solidarność, choć schodzi do podziemia, nie poddaje się komunistom, organizuje radiostację, prasę podziemną, a także falę oporu.


Posłuchaj

Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych IPN o stanie wojennym 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Ofiary śmiertelne i fala emigracji

Jedną z najbardziej krwawych form oporu podziemnej Solidarności był strajk górników w kopalni Wujek z 16 grudnia ’81.

Jak zaznacza historyk, nie było rozliczenia z okresem stanu wojennego. I choć ofiar śmiertelnych tamtego okresu jest kilkadziesiąt, to jednak stan wojenny niesie ze sobą wiele ofiar, skazanych przez sądy, falę emigracji. Jak dodaje Majchrzak, nie osądzono także winnych stanu wojennego, w tym jego głównego architekta Wojciech Jaruzelskiego, mimo że jego rozkazy nie były przypadkowe.

Jak szacują historycy, w stanie wojennym zginęło 40 opozycjonistów, około 10 tys. internowano, a sądy skazały na podstawie dekretu o stanie wojennym około 7,5 tys. osób.

Czytaj także: 

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej