Sejm uczcił ofiary stanu wojennego. Była to odpowiedź na apel Antoniego Macierewicza

Posłowie rozpoczęli wtorkowe obrady Sejmu od uczczenia chwilą ciszy ofiar stanu wojennego. Była to odpowiedź na apel posła PiS Antoniego Macierewicza. 

2023-12-12, 11:12

Sejm uczcił ofiary stanu wojennego. Była to odpowiedź na apel Antoniego Macierewicza
Sejm chwilą ciszy uczcił ofiary stanu wojennego po apelu Antoniego Macierewicza. Foto: EPA/PAP/Marcin Obara

Posłowie na początku wtorkowych obrad Sejmu uczcili chwilą ciszy pamięć ofiar stanu wojennego. Wniosek formalny o uczczenie pamięci, tych, którzy zostali zamordowani przez przestępców z partii komunistycznej i tych, którzy z nią współpracowali, zgłosił poseł PiS Antoni Macierewicz we wtorek na początku obrad Sejmu, przed wygłoszeniem przez premiera Donalda Tuska exposé.

Minuta ciszy dla ofiar stanu wojennego  

- Dzisiaj spotykamy się 12 grudnia - w dzień przed rocznicą zbrodni stanu wojennego. Proszę Wysoką Izbę o uczczenie pamięci tych, którzy zostali zamordowani przez przestępców partii komunistycznej, tych, którzy współpracowali z partią komunistyczną, doprowadzając do tego, że Polacy zostali zamordowani, że milion Polaków zostało wyrzuconych z Polski, że dziesiątki tysięcy znalazło się w więzieniach, a Polska była niszczona tak, by jej nie było - powiedział poseł PiS.

Zaapelował też o minutę ciszy; następnie posłowie oraz goście przybyli na obrady uczcili chwilą ciszy ofiary stanu wojennego.

Stan wojenny 

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, na całym terytorium Polski, komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. Podczas jego trwania internowano ok. 10 tys. osób. Doszło do zbrodni w katowickiej kopalni „Wujek” czy w Lubinie, kiedy to strzałami z broni palnej, przy udziale wojska i milicji, spacyfikowano pokojowe zgromadzenia. Liczbę wszystkich ofiar śmiertelnych stanu wojennego szacuje się na od ok. 50 do ponad 100, jednak koszty społeczne były znacznie większe.

REKLAMA

Stan wojenny zawieszono z końcem 1982 r., a formalnie zniesiony został 22 lipca 1983 r. Wyrok sądu stwierdzający, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza i skazujący część jej członków, zapadł w 2012 roku.

Czytaj także:

PAP/PR24/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej