Hipokryzja po skandalu z Braunem. Marszałek Hołownia i Polska 2050 byli przeciw ściganiu obrazy uczuć religijnych

2023-12-13, 18:17

Hipokryzja po skandalu z Braunem. Marszałek Hołownia i Polska 2050 byli przeciw ściganiu obrazy uczuć religijnych
Hipokryzja po skandalu z Braunem. Marszałek Hołownia i PL 2050 byli przeciw ściganiu obrazy uczuć religijnych. Foto: X/Sejm/PAP/Marcin Obara

Grzegorz Braun, poseł Konfederacji zgasił gaśnicą świece chanukowe we wtorek w Sejmie. Oburzenia nie krył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, a jego kancelaria wystąpiła już z wnioskiem do prokuratury. Ataki na tle religijnym nie stanowiły najwyraźniej dla Polski 2050 problemu - partia w swoim programie ma zapisane zniesienie przepisów o ściganiu przestępstw dotyczących obrazy uczuć religijnych. Mówił też o tym sam Hołownia, gdy sprawa dotyczyła znieważenia wizerunku Maryi.

We wtorek, w późnych godzinach popołudniowych, poseł Konfederacji Grzegorz Braun, użył gaśnicy proszkowej, by zgasić zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej, po czym marszałek Sejmu wykluczył go z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie obrządku religijnego.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Krajowej opublikowano w mediach społecznościowych Sejmu, a dokument podpisał szef Kancelarii Jacek Cichocki. Jak czytamy, zachowanie posła Konfederacji zakwalifikowano jako "przestępstwo przeciwko wolności sumienia i wyznania".

Zdecydowane działanie Kancelarii Sejmu i marszałka Hołowni na skandaliczne zachowanie Brauna nie powinno dziwić. Wielu komentujących, którzy pamiętają poprzednie wypowiedzi lidera Polski 2050 i program jego partii jest jednak zaskoczonych.

Hołownia bronił profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

Przypominany jest komentarz Szymona Hołowni do wyroku, jaki zapadł wobec trzech aktywistek LGBT uniewinnionych w marcu 2021 roku od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Chodziło o głośną sprawę wizerunków Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą.

Przypomnijmy - w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół płockiego kościoła św. Dominika, m.in. na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach, rozlepiono plakaty i nalepki obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie postacie Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w barwach tęczy.

Polska 2050: koniec ze ściganiem takich przestępstw

Kobiety stojące za antykatolicką prowokacją ostatecznie uniewinniono także prawomocnie. Hołownia nie krył zadowolenia: "Sąd w Płocku uniewinnił dziś trzy osoby oskarżone o zniewagę uczuć religijnych poprzez rozklejanie wizerunku »Tęczowej Matki Boskiej«. W Polsce 2050 opowiadamy się za tym, aby obraza uczuć religijnych nie była ścigana z oskarżenia publicznego i aby nie groziła za nią kara więzienia".

Także we wspomnianym programie Polski 2050 czytamy: "Koniec ze ściganiem z urzędu przestępstw dotyczących obrazy uczuć religijnych. Zniesiemy karę pozbawienie lub ograniczenia wolności za ten typ przewinień".

Czytaj też:

TVPInfo/mn

Polecane

Wróć do strony głównej