Zmiana unijnych traktatów. Szynkowski vel Sęk: Donald Tusk mówi jedno, a robi co innego

- Polska mogłaby już teraz postawić wniosek o zdjęcie z porządku obrad Rady UE punktu dot. zmiany traktatów unijnych - to byłby formalny krok, który musiałby zostać zrealizowany - podkreślił w TVP Info poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. - Tego nie zrobiono, a więc Donald Tusk mówi jedno, a robi co innego - stwierdził polityk.

2023-12-18, 19:24

Zmiana unijnych traktatów. Szynkowski vel Sęk: Donald Tusk mówi jedno, a robi co innego
Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę, że Donald Tusk mówi jedno, a robi co innego. Foto: Shutterstock/VanderWolf Images; Polskie Radio/Przemysław Chmielewski

Przedstawiciel Polski na posiedzeniu Rady UE powinien złożyć wniosek o usunięcie propozycji zmiany traktatów z porządku obrad, żeby on nie został przyjęty bez dyskusji, żeby rządy państw członkowskich nie zostały w tej procedurze pozbawione prawa głosu - powiedział w poniedziałek poseł PiS Paweł Jabłoński na wspólnej konferencji z Szynkowskim vel Sękiem.

Wyłącznie deklaracje

Szynkowski vel Sęk był pytany o ten apel w poniedziałek w TVP Info i o słowa premiera Donalda Tuska, który mówił że "żadne zmiany traktatów nie wchodzą w rachubę, mówił, że się nie da ograć Unii Europejskiej".

- To są tylko deklaracje i widać z dzisiejszej postawy przedstawiciela Polski na Radzie (...) wyłącznie deklaratywność. Donald Tusk zorientował się że, w Polsce ten temat jest postrzegany przez opinię publiczną dość jednoznacznie", a "przedstawiciele PO inaczej niż w komisjach parlamentarnych podczas sesji plenarnej głosowali przeciwko zmianom traktatowym" - stwierdził Szynkowski vel Sęk.

Słowa a czyny Tuska

Jak mówił, Donald Tusk z jednej strony mówi, że jest przeciwny zmianom traktatowym, ale co innego robi.

REKLAMA

- Polska mogłaby teraz, dzisiaj postawić wniosek o zdjęcie tego z porządku obrad - to byłby formalny krok, który musiałby zostać zrealizowany. Tego nie zrobiono, a więc Donald Tusk mówi jedno, a robi co innego - podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Zmiany w traktatach

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Czytaj także:

Nowe traktaty UE. Poseł PiS: Tusk po cichu wspiera federalizację, wykonuje decyzje von der Leyen i Webera

REKLAMA

PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej