"Test dla rządu Tuska". Radosław Fogiel o projekcie zmian w traktatach UE

Poseł PiS Radosław Fogiel powiedział w Program 1 Polskiego Radia, że procedowana w Unii Europejskiej zmiana traktatów jest niekorzystna dla Polski i dla większości członków Wspólnoty. Dziś tym projektem mają zająć się ministrowie UE do spraw środowiska.

2023-12-18, 09:59

"Test dla rządu Tuska". Radosław Fogiel o projekcie zmian w traktatach UE
Premier Donald Tusk oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej po spotkaniu w drugim dniu szczytu Rady Europy w Brukseli. Foto: PAP/Marcin Obara

Radosław Fogiel mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że wykorzystuje się tę radę, aby ominąć dyskusję i przyspieszyć proces zmian. Rada - jak wskazał - ma głosować nad tym, aby przyjąć bez dyskusji propozycję zmian traktatowych i przekazać ją dalej.

- Niektórzy próbują nam mówić, że ona [reforma traktatów] tak naprawdę nie ma miejsca, że tu się nic nie dzieje, a to jest właśnie kolejny krok - stwierdził.

Posłuchaj

Radosław Fogiel o spotkaniu Rady Europejskiej (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Testem będzie głosowanie nad projektem zmian

Poseł Fogiel dodał, że dzisiejsze głosowanie ministrów nad projektem zmian traktatowych będzie testem dla nowego rządu Donalda Tuska. Jak mówił, w porządku obrad jest punkt, który zakłada przyjęcie propozycji Parlamentu Europejskiego bez dyskusji. Jego zdaniem polskie władze powinny się temu sprzeciwić.

- Jeżeli polski przedstawiciel nie zgłosi sprzeciwu wobec przyjęcia bez dyskusji [tej propozycji], to będzie to jasny dowód, że obecna koalicja zmierza do poparcia tych zmian traktatowych - powiedział gość Sygnałów dnia.

REKLAMA

Posłuchaj

Radosław Fogiel o projekcie zmian w traktatach UE (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

W listopadzie Europarlament przyjął sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych rekomendujące zmianę traktatów unijnych. Jeżeli Rada Europejska po konsultacjach podejmie zwykłą większością decyzję, w której opowie się za rozpatrzeniem proponowanych zmian, przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje konwent złożony z przedstawicieli parlamentów narodowych, szefów państw lub rządów Państw Członkowskich, Parlamentu Europejskiego i Komisji.

Czytaj także:

IAR/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej