Wyrok TK z 2016 r. argumentem za odwołaniem Rady Mediów Narodowych? Wyjaśniamy

"Nowa koalicja rządowa już we wtorek ma przeprowadzić zamach na media publiczne. Z medialnych przecieków wynika, że ma się to odbyć drogą sejmowej uchwały. Podstawą tych działań ma być wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., z czasów prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Jednak wskazywane orzeczenie za niekonstytucyjne uznało tylko niektóre artykuły tzw. małej ustawy medialnej, a w zakresie Rady Mediów Narodowych postępowanie umorzono" - podkreślono na łamach portalu tvp.info.

2023-12-19, 08:23

Wyrok TK z 2016 r. argumentem za odwołaniem Rady Mediów Narodowych? Wyjaśniamy
Wyrok TK z 2016 r. argumentem do odwołania Rady Mediów Narodowych? Wyjaśniamy. Foto: Shutterstock/Skreidzeleu

"We wtorek rano projekt uchwały w sprawie TVP ma zostać wyłożony w sejmowym klubie KO do podpisów - poinformował wiceminister rolnictwa (KO) Michał Kołodziejczak. Od kilku dni politycy opozycji coraz głośniej mówią o nadchodzących krokach ws. mediów publicznych" - czytamy. 

Uchwałą chcą zmienić ustawę

Jak donosi m.in. "Newsweek", którego cytuje tvp.info, uchwała stwierdzająca nieważność działań Rady Mediów Narodowych ma "utorować drogę do zmian w publicznych mediach".

Jak przypomina portal, "Rada Mediów Narodowych to powołany w 2016 r. organ powołujący i odwołujący zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej".

"By zmienić skład Rady Mediów Narodowych (pięciu członków, sześcioletnia kadencja), potrzebna jest ustawa i podpis prezydenta. Tego nowa większość sejmowa nie chce robić, obawiając się prezydenckiego weta" - napisano.

REKLAMA

Prezydent na straży wolności słowa

Wskazano, że "Andrzej Duda zapowiadał już po wyborach, że będzie stał na straży wolności słowa w Polsce. Dlatego środkiem do przejęcia TVP ma być uchwała »utrącająca« członków RMN, którzy nie podobają się politykom obecnego rządu Donalda Tuska".

"Nie ma jednak podstaw do kwestionowania ważności wyborów członków Rady Mediów Narodowych - nie daje ich także wskazywany w mediach wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czasów Andrzeja Rzeplińskiego (z 2016 r.), bo oceniał on jedynie wycinek przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, a nie konstytucyjność całej ustawy" - czytamy. 

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny w 2016 r.?

Zaznaczono, iż "należy podkreślić, że wydany 13 grudnia 2016 r. wyrok TK nie odnosił się sensu stricto do ustawy powołującej do istnienia Radę Mediów Narodowych, lecz do tzw. małej ustawy medialnej z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa ta przekazywała kompetencje powoływania i odwoływania zarządu oraz prezesa TVP i Polskiego Radia ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa. Wcześniej zajmowała się tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT)".

"To w odniesieniu do tej ustawy Trybunał ocenił jako niekonstytucyjne niektóre artykuły - a nie jej całość" - zwraca uwagę tvp.info. 

REKLAMA

TK umorzył postępowanie w odniesieniu do RMN

Portal zaznaczył też, że "warto podkreślić, że Trybunał Konstytucyjny odniósł się w orzeczeniu z grudnia 2016 r. do faktu powołania Rady Mediów Narodowych, ale podkreślił, że kontestowane przez niego przepisy dotyczące mechanizmu obsadzania zarządów i rad nadzorczych spółek medialnych zostały zastąpione procedurą zakładającą udział nowo powołanego organu państwa - Rady Mediów Narodowych".

"Z tego względu Trybunał umorzył postępowanie w odniesieniu do tych zakwestionowanych przepisów ustawy nowelizującej, które zostały zmienione ustawą o Radzie Mediów Narodowych" - czytamy w wyroku TK z czasów Adama Rzeplińskiego.

Czytaj więcej:

TVPInfo/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej