Kadencja członków RMN trwa 6 lat. Sejmowa ekspertyza nie pozostawia złudzeń

Przygotowana przez Biuro Analiz Sejmowych już w 2021 roku opinia jednoznacznie wskazywała, że kadencja członków Rady Mediów Narodowych wynosi 6 lat. Dziś sejmowa większość zapowiada pozaprawne działania, aby usunąć jej członków, a w kolejnym kroku zmonopolizować media publiczne.

2023-12-18, 22:11

Kadencja członków RMN trwa 6 lat. Sejmowa ekspertyza nie pozostawia złudzeń
Kadencja członków RMN trwa 6 lat. Sejmowa ekspertyza nie pozostawia złudzeń. Foto: Shutterstock/Grand Warszawski/OleksSH, Forum/Maciej Biedrzycki

Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowała przeciwko "próbom niszczenia mediów publicznych". Rada przyjęła uchwałę, w której napisano, że "zmiany w mediach publicznych mogą nastąpić jedynie na drodze ustaw przyjętych przez parlament oraz podpisanych przez prezydenta RP".

Joanna Lichocka w TVP Info podkreśliła, że Rada Mediów Narodowych jest instytucją powołaną na podstawie ustawy i ewentualne zmiany w tym gremium mogą być dokonywane wyłącznie ustawą.

Wskazała, że uchwałami nie można odwoływać przedstawicieli w różnych instytucjach (w tym w Radzie Mediów Narodowych), którzy zostali wybrani przez Sejm na swoje kadencje.

Przypomniała, że biuro legislacyjne Sejmu dysponuje ekspertyzą prawną, która powstała na zlecenie Roberta Kwiatkowskiego, ówczesnego posła Lewicy. - Wynika z niej, że kadencja członka RMN trwa sześć lat i jest nie do przerwania, nie można odwołać członka RMN i przerwać jego kadencji - mówiła.

REKLAMA

Jednoznaczna ekspertyza sejmowa

W opinii prawnej, do której dotarło Polskie Radio, wydanej przy okazji sporu, czy w przypadku wyboru uzupełniającego kadencja wybranego członka Rady Mediów Narodowych wygasa po upływie 6 lat od dnia powołania, czy łącznie z kadencją pozostałych członków, podkreślono, że członków RMN wybiera się na 6 lat, również w przypadku uzupełnienia składu. 

W dokumencie zaznaczono, że "przepisem odnoszącym się do kwestii kadencji członków Rady jest art. 4 ustawy o RMN, który stanowi, że »Kadencja członka Rady trwa 6 lat«".

Ekspert Biura Analiz Sejmowych przytacza też katalog zdarzeń, kiedy członkostwo w RMN wygasa przed upływem kadencji. Następuje to w przypadku: śmierci, zrzeczenia się funkcji, skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, a także stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu.

"Organ, który wybrał albo powołał członka Rady, odwołuje go przed upływem kadencji w przypadku naruszenia przewidzianego w art. 5 ust. 2 i 3 zakazu połączalności, bądź choroby trwale uniemożliwiającej pełnienie funkcji" - napisano w dokumencie.

REKLAMA

6-letnia kadencja

Latem 2022 roku, gdy Sejm miał głosować nowy skład Rady Mediów Narodowych, Robert Kwiatkowski, który został dokooptowany w 2020 r. w miejsce Grzegorza Podżornego, przekonywał, że jego kadencja trwa do 2026 roku. 

- Ja zamierzam cały czas przychodzić na posiedzenia - zapowiadał wówczas, podkreślając, że Sejm nie może zakończyć jego kadencji przed czasem. 

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej