Prezydent Andrzej Duda do marszałka Sejmu: nigdy nie zgodzę się na podważanie statusu sędziów
- Teza zawarta w projekcie uchwały, że wybór członków KRS nastąpił z rażącym naruszeniem konstytucji, jest nieprawdziwa - napisał prezydent Andrzej Duda w piśmie do Szymona Hołowni, marszałka Sejmu.
2023-12-19, 19:02
"Proponowane zmiany muszą się mieścić w granicach wyznaczonych przez Konstytucję, zarówno co do trybu wprowadzania, jak i zgodności materii z postanowieniami Ustawy Zasadniczej" - napisał prezydent.
Andrzej Duda zaznaczył, że podtrzymuje "swoje publiczne deklaracje, dotyczące otwartości na dialog i współpracę w najważniejszych dla Rzeczpospolitej Polskiej sprawach, w tym zapewnieniu rzetelnego i sprawnego działania konstytucyjnych organów". Jak jednak dodał, "powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydenta RP, wobec którego sędziowie składają ślubowanie, w konsekwencji czego sędziowie są nieusuwalni".
"Zmiany prawa muszą uwzględniać konstytucyjne zasady"
Zdaniem prezydenta zapowiadane zmiany prawa muszą uwzględniać "konstytucyjne zasady, w szczególności dotyczące: powoływania sędziów wraz z gwarancją nieusuwalności, stanowienia prawa z uwzględnieniem prymatu Konstytucji, gwarancji procesowych dla uczestników postępowań oraz poszanowania konstytucyjnych kadencji organów".
Projekt złożyła grupa posłów Koalicji Obywatelskiej, PSL-Trzeciej Drogi, Polski 2050- Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Znalazło się w nim stwierdzenie, że "wzywa on członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie".
REKLAMA
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje podjęcie działań na rzecz przywrócenia zgodności stanu prawnego ze standardami konstytucyjnymi oraz międzynarodowymi, a także wzywa organy władzy publicznej, w szczególności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie Krajowej Radzie Sądownictwa pozycji ustrojowej oraz funkcji określonych w Konstytucji RP i właściwych dla demokratycznego państwa prawnego" - napisano w projekcie uchwały.
Czytaj też:
- Minister sprawiedliwości Adam Bodnar o pierwszych inicjatywach resortu i nowym kierownictwie
- "Chcą czystek i weryfikacji legalnie powołanych sędziów". Pokazujemy nowe uchwały "Iustitii"
- Kilka dni rządów Bodnara. Efekt? Obawy o suwerenność Polski, niezawisłość sędziów i przestrzeganie konstytucji
dn/IAR
REKLAMA