Prezydent Duda: istotnym elementem przyszłości jest rozwój elektrowni nuklearnych

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wobec zachodzących zmian klimatycznych konieczna jest dywersyfikacja źródeł energii dla bezpieczeństwa energetycznego Polaków. W Belwederze zakończyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem przedstawicieli rządu i służb.

2023-12-20, 15:16

Prezydent Duda: istotnym elementem przyszłości jest rozwój elektrowni nuklearnych
Prezydent: musimy wprowadzić energetykę nuklearną. Foto: Shutterstock/TonyV3112/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent podkreślił, że istotnym elementem przyszłości rynku energetycznego jest rozwój elektrowni nuklearnych w Polsce.

Zaproszenia do udziału w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego dostało kilkanaście osób. W Belwederze byli m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz kilku ministrów odpowiedzialnych za resorty siłowe. Byli również szefowie klubów parlamentarnych i koła Kukiz-15.

Kolejny etap przygotowań do budowy atomu z USA na Pomorzu

Polskie Elektrownie Jądrowe zapowiadają przystąpienie do kolejnego etapu przygotowywania terenu pod atom z USA na Pomorzu do pogłębionych badań geologicznych.

PEJ zapowiadają przystąpienie do kolejnego etapu przygotowywania terenu do pogłębionych badań geologicznych. Choczewo24.info informuje o kolejnym spotkaniu roboczym w gminie.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent: musimy wprowadzić energetykę nuklearną (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Obszar planowanej budowy elektrowni jądrowej z trzema blokami AP1000 przez PEJ, Bechtel i Westinghouse został już ogrodzony. Teraz czeka go usunięcie drzew oraz krzewów pod odwierty geologiczne. Planowane jest czasowe ograniczenie dostępu tradycyjną droga na plażę ze Słajszewa. Omówiona została także trasa alternatywna naniesiona potem na mapę w lokalnym punkcie informacyjnym gminy Choczewo.

Zobacz także:

Polskie Sieci Elektroenergetyczne omówiły plan budowy stacji elektroenergetycznej w Biebrowie. PKP PLK poinformowało o rewizji szlaku kolejowego w celu maksymalnego użycia istniejącego terenu byłej linii kolejowej 230. Nastąpi jej modernizacja oraz budowa nowego fragmentu z planowanej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino do połączenia w pobliżu stacji Steknica, a także łącznicy w kierunku Łeby.

PEJ, Bechtel i Westinghouse podpisały we wrześniu 2023 roku umowę projektową pozwalającą przygotować projekt elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w ciągu do 1,5 roku. Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada rozpoczęcie budowy w 2026 roku i pierwszy reaktor w 2033 roku, a docelowo 6-9 GW energetyki jądrowej do 2043 roku.

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. 

REKLAMA

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej