Kiedy Sąd Najwyższy orzeknie o ważności wyborów? "Posiedzenie już wkrótce"

2023-12-21, 14:15

Kiedy Sąd Najwyższy orzeknie o ważności wyborów? "Posiedzenie już wkrótce"
Przed podjęciem takiej uchwały SN musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. Foto: Dziurek/ Shutterstock

– Na 11 stycznia przyszłego roku został wyznaczony termin posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów parlamentarnych z 15 października – dowiedziała się w czwartek Polska Agencja Prasowa w Sądzie Najwyższym.

Jak poinformował Maciej Brzózka z zespołu prasowego Sądu Najwyższego, termin posiedzenia został wyznaczony na czwartek za trzy tygodnie – 11 stycznia, wstępnie o godz. 11 w największej sali Sądu Najwyższego.

Procedura stwierdzenia ważności wyborów

Zgodnie z przepisami o ważności wyborów do Sejmu i Senatu rozstrzyga cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, na podstawie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów i opinii trójkowych składów co do poszczególnych protestów.

Uchwałę w tej sprawie SN ma obowiązek wydać nie później niż 90 dni po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym z udziałem prokuratora generalnego i przewodniczącego PKW. W posiedzeniu może brać udział publiczność i media.

Rozpoznanie protestów wyborczych

Przed podjęciem takiej uchwały SN musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. Termin na wnoszenie takich protestów upłynął 25 października br. Jak wówczas informowano, na końcówkę października było zarejestrowanych blisko 900 protestów wyborczych. Są one sukcesywnie rozpoznawane przez SN.

Wyniki referendum nie są wiążące

Z kolei 7 grudnia br. Sąd Najwyższy stwierdził ważność referendum ogólnokrajowego z 15 października br., w którym Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią. Ponieważ frekwencja w referendum wyniosła 40,91 proc.; jego wyniki nie były wiążące. SN zgodnie z przepisami w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzygnięcie o ważności referendum w formie uchwały, która wydawana jest jednak w krótszym terminie niż w przypadku wyborów - nie później, niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.

Czytaj także:

PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej