Ponad tysiąc protestów wyborczych i referendalnych. Do SN nadal napływają pisma

Do piątku w Sądzie Najwyższym zarejestrowano 477 protestów wyborczych oraz 696 protestów przeciwko ważności referendum. Choć termin ich składania już upłynął, to jednak ich liczna może jeszcze wzrosnąć. Pisma nadal napływają pocztą, gdzie liczy się data ich nadania. 

2023-10-27, 17:24

Ponad tysiąc protestów wyborczych i referendalnych. Do SN nadal napływają pisma
W Sądzie Najwyższym już ponad 1000 protestów wyborczych i referendalnych. Foto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Maciej Brzózka z zespołu prasowego Sądu Najwyższego przekazał, że wszystkie protesty odnotowane w SN pochodzą od wyborców. Dodał, żaden ze z nich nie został jeszcze rozpatrzony.

Termin składania protestów

Termin na wnoszenie protestów upłynął 25 października. Przy zachowaniu terminu na wniesienie protestu liczy się jednak data stempla pocztowego. Dlatego na ostateczne podsumowanie skali i kwestii, jakich dotyczyły przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

W ubiegłą środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów parlamentarnych oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum ogólnokrajowego. Tym samym zaczął biec siedmiodniowy termin do wnoszenia protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu i protestów przeciwko ważności referendum.

Kiedy rozstrzygnięcie o ważności wyborów?

Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN rozstrzyga o ważności wyborów i referendum. Uchwałę w sprawie ważności wyborów SN wydaje nie później, niż 90 dni po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym. Z kolei uchwała w sprawie ważności referendum wydawana jest przez Sąd Najwyższy nie później, niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.

REKLAMA

Czytaj także:

Po wyborach parlamentarnych w 2019 r. do SN wpłynęło 279 protestów wyborczych. Po rozpoznaniu tych protestów 10 zostało uznanych za zasadne, lecz stwierdzone nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik wyborów. Zarzuty w przypadku 15 protestów były niezasadne. Zdecydowaną większość protestów SN pozostawił bez dalszego biegu. Z kolei kilka zostało załatwionych w inny sposób - np. umorzono postępowanie, zwrócono protest w związku z nieuzupełnieniem braków formalnych. Uchwałę w sprawie ważności wyborów SN podjął 23 grudnia 2019 r.

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej