Do Sądu Najwyższego wpłynęło kilkaset protestów wyborczych i referendalnych. Czego dotyczą ?

Do czwartku do godziny 12.00 do Sądu Najwyższego wpłynęły 234 protesty wyborcze i 398 protestów referendalnych. Termin zgłaszania protestów minął wczoraj. Można je było złożyć osobiście w siedzibie Sądu Najwyższego lub wysłać pocztą - w tym przypadku obowiązuje data stempla pocztowego.

2023-10-26, 14:45

Do Sądu Najwyższego wpłynęło kilkaset protestów wyborczych i referendalnych. Czego dotyczą ?
Do Sądu Najwyższego wpłynęły 234 protesty wyborcze i 398 protestów referendalnych. Foto: K2_Studio/Shutterstock

Zastępca rzecznika Sądu Najwyższego Piotr Falkowski mówi, że protesty wciąż spływają. - Jeszcze oczekuje na rejestrację kilkaset pism zawierających protesty. Niektóre jednocześnie przeciwko wyborom i referendum. A wiadomo, że protesty były zapewne wysyłane pocztą do końca terminu, to pewnie jeszcze przez najbliższy co najmniej tydzień, a może jeszcze kilka dni będą do Sądu Najwyższego przychodzić. W związku z tym trzeba się liczyć, że jeszcze o kilka setek ta liczba wzrośnie - poinformował zastępca rzecznika.

Czego dotyczą protesty?

Piotr Falkowski powiedział, że na razie nie ma jeszcze wykazu spraw, które najczęściej zgłaszają wyborczy w protestach. - Jeżeli chodzi o protesty wyborcze wyborcy zwracają uwagę na prowadzenie wyborów, w uproszczeniu mówiąc, późno wieczorem. Jak również dostrzegano, przynajmniej tak wyborcy podnoszą, że miały miejsce jakieś nadużycia związane z głosowaniem przy pomocy zaświadczeń. Czyli nie glosowanie w swojej macierzystej obwodowej komisji wyborczej tylko w jakiejś innej. Jeśli chodzi o referendum, to tu protesty skupiają się wokół wydawania kart do referendum - podsumował zastępca rzecznika.

Uprawnieni do składania protestów

Protesty wyborcze mogły składać komitety wyborcze startujące w wyborach parlamentarnych lub wyborcy. Piotr Falkowski dodaje, że prawo nie przewiduje żadnego terminu na załatwienie pojedynczego protestu, natomiast Sąd Najwyższy jest związany terminem na podjęcie końcowej uchwały o ważności wyborów i o ważności referendum. Przed tym musi wydać opinię w każdym z tych indywidualnych postępowań dotyczących protestów. Sąd Najwyższy na ogłoszenie uchwały o ważności referendum ma 60 dni od ogłoszenia wyników referendum. W przypadku wyborów parlamentarnych Sąd Najwyższy na ogłoszenie uchwały o ważności wyborów ma 90 dni od dnia głosowania.

Posłuchaj

Piotr Falkowski powiedział, że na razie nie ma jeszcze wykazu spraw, które najczęściej zgłaszają wyborczy w protestach (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Zastępca rzecznika Sądu Najwyższego Piotr Falkowski powiedział, że protesty wciąż spływają (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także:

Opozycja zapowiada przejęcie mediów publicznych. Paprocka: prezydent Duda będzie stał na straży prawa

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej