Oświadczenie części dotychczasowych zarządów rozgłośni regionalnych Polskiego Radia w sprawie ich likwidacji
Część dotychczasowych prezesów regionalnych rozgłośni Polskiego Radia wydała oświadczenie, w którym wyraża zaniepokojenie decyzją ministra kultury o postawieniu ich stacji w stan upadłości.
2024-01-01, 18:46
Pod oświadczeniem opublikowanym przez rozgłośnie na swoich stronach internetowych widnieją podpisy 14 z 17 prezesów regionalnych spółek. Nie podpisały się pod nim zarządy Radia Wrocław, Radia Opole i Radia Katowice.
Apel o konstruktywne rozmowy
W piśmie prezesi oceniają, że decyzja ministra jest niezgodna z prawem. Piszą też, że "regionalne radiowe media publiczne nie powinny być zakładnikami kolejnej odsłony sporu politycznego, który tym razem może doprowadzić do znacznego ich osłabienia, a może i z czasem rzeczywistej likwidacji".
Prezesi apelują też o "podjęcie konstruktywnych rozmów - przede wszystkim przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska - w celu wypracowania stanowiska respektującego prawo i interesy wszystkich stron".
Wstrzymanie finansowania
REKLAMA
29 grudnia minister kultury poinformował o decyzji likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Wcześniej w stan likwidacji zostały postawione spółki Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A.
Rząd tłumaczył to decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych poprzez weto ustawy okołobudżetowej.
Zabezpieczenie funkcjonowania spółek
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz napisał w oświadczeniu, że w obecnej sytuacji likwidacja pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień pracowników zatrudnionych w tych spółkach, z powodu braku finansowania.
Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.
REKLAMA
- Ujawniono zarobki odwołanych dyrektorów TAI. Burza w sieci
- Likwidator Polskiego Radia w liście do pracowników: z punktu widzenia radiowej codzienności nic się nie zmienia
IAR/fc
REKLAMA