Szczepienia przeciw COVID-19. Rzecznik MZ: do Polski dostarczono prawie 800 tys. szczepionek Nuvaxovid

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś poinformował, że kwestia zapewniania szczepionek przeciw COVID-19 jest priorytetem w działaniach minister Izabeli Leszczyny. - Do tej pory do Polski dostarczono prawie 800 tys. szczepionek Nuvaxovid. Ponad 360 tys. osób już zaszczepiło się - przekazał Kuraś.

2024-01-04, 16:45

Szczepienia przeciw COVID-19. Rzecznik MZ: do Polski dostarczono prawie 800 tys. szczepionek Nuvaxovid
Szczepienia przeciw COVID-19. Rzecznik MZ: do Polski dostarczono prawie 800 tys. szczepionek Nuvaxovid. Foto: PAP/Paweł Supernak; shutterstock.com/LookerStudio

Damian Kuraś podkreślił, że minister zdrowia Izabela Leszczyna od pierwszego dnia urzędowania zajęła się tematem sprowadzenia do Polski jak największej liczby szczepionek przeciw COVID-19. - Dzięki jej staraniom mamy dodatkowe 200 tys. szczepionek - przekazał rzecznik prasowy resortu. - Prawie 220 tys. szczepionek jest dostępnych w punktach szczepień - dodał.

Szczepienie przeciw COVID-19. Są wolne terminy

- Mamy 80 tys. wolnych terminów na szczepienie przeciwko COVID-19, dlatego nie powinno być problemów ze szczepieniem. 20 tys. osób jest już zapisanych. To nie wszystko, ponieważ ponad 200 tys. dawek RARS właśnie dostarcza do placówek opieki zdrowotnej, aptek, szpitali, Domów Pomocy Społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych - przekazał Kuraś. Podkreślił, że każdy, kto chce lub powinien być zaszczepiony, może to zrobić.

Rzecznik przekazał również, że z preparatu Nuvaxovid, którego do Polski dostarczono prawie 800 tys., skorzystało najwięcej osób w wieku 60-79 lat. - W tej grupie wiekowej szczepionkę przyjęło 216 tys. osób i to prawie 60 proc. wszystkich zaszczepionych tą szczepionką - wyjaśnił.

Szczepionka Nuvaxovid. Gdzie można ją przyjąć?

Przypomniał, że szczepienia mogą być realizowane zarówno w placówkach POZ, jak i w aptekach. Jak tłumaczył, jest to prawie 2,5 tys. punktów, a w tym 400 aptek.

REKLAMA

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Mogą z nich skorzystać osoby, które ukończyły 12 lat i wcześniej nie szczepiły się przeciw COVID-19 oraz te, które się zaszczepiły, a od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Czytaj także:

Zobacz: briefing rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia

PAP/IAR/kg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej