Koronawirus cały czas groźny. Prof. Antczak zachęca do przyjęcia zaktualizowanej szczepionki

Polacy cały czas zmagają się z COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku 16 procent porad udzielanych przez lekarzy pierwszego kontaktu dotyczyło zachorowań z powodu infekcji. Rzecznik MZ Iwona Kania podkreśliła, że przede wszystkim są to zakażenia koronawirusem, wirusami grypopodobnymi oraz wirusem RSV.

2024-01-02, 17:19

Koronawirus cały czas groźny. Prof. Antczak zachęca do przyjęcia zaktualizowanej szczepionki
Gdy pojawią się nowe szczepionki to nie zachęcamy do szczepień wszystkich, tylko tych z "grupy ryzyka" np. osoby w wieku 65 pus, z chorobami współistniejącymi np. z ciężkimi chorobami serca lub płuc. - powiedział dr Grzesiowski.Foto: Prostock-studio/Shutterstock

Ponad 331 tysięcy osób jest zaszczepionych zaktualizowaną szczepionką przeciw COVID-19 - poinformowała rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Iwona Kania przekazała również, że około 70 tysięcy osób jest zapisanych na takie szczepienie i nadal pozostaje 30 tysięcy wolnych terminów przeznaczonych na przyjęcie szczepionki.

Szczepienia przeciw COVID-19 oraz przeciwko grypie są wykonywane w placówkach POZ oraz w aptekach.

Szczepienia tylko zaktualizowanym preparatem

Profesor Adam Antczak, pulmunolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, powiedział, że z merytorycznego punktu widzenia należy dążyć do przyjęcia szczepionki zaktualizowanej. - Szczepienie niezaktualizowanym preparatem może nie przynieść zamierzonego efektu, dlatego, że on nie obejmuje podwariantu Kraken koronawirusa, który jest bardzo zakaźny i chociaż jest mniej patogenny, to ryzyko ciężkiego przebiegu nie jest tak niskie, jak byśmy tego chcieli - podkreślił profesor. Adam Antczak zaznaczył, że w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym WAM w Łodzi przebywają pacjenci z COVID-19. Jedna trzecia z nich to pacjenci młodzi bez chorób współistniejących.

Profesor Adam Antczak dodał, że jeszcze można zaszczepić się przeciwko grypie, aby uniknąć ciężkiego przebiegu i powikłań. Szczepienia przeciw COVID-19 oraz przeciwko grypie są wykonywane placówkach POZ oraz w aptekach.

REKLAMA


Posłuchaj

Profesor Adam Antczak, pulmunolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, powiedział, że z merytorycznego punktu widzenia należy dążyć do przyjęcia szczepionki zaktualizowanej (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Zachorowania z powodu infekcji w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że od świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku 16 procent porad udzielanych przez lekarzy pierwszego kontaktu dotyczyło zachorowań z powodu infekcji. Rzecznik MZ Iwona Kania podkreśliła, że przede wszystkim są to zakażenia koronawirusem, wirusami grypopodobnymi oraz wirusem RSV.

- 16 procent ze wszystkich porad, których udzielili lekarze POZ, były związane z zakażeniami wirusowymi, w tym z COVID-19. Najwięcej porad dotyczących ostrych infekcji wirusowch odnotowano w województwach: lubuskim i łódzkim - powiedziała Iwona Kania.


Posłuchaj

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku 16 procent porad udzielanych przez lekarzy pierwszego kontaktu dotyczyły zachorowań z powodu infekcji (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej