Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie prezesa NBP. Posiedzenie po wniosku posłów PiS

O godzinie 13.00 Trybunał Konstytucyjny powinien zająć się procedurą pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zbadania zgodności z konstytucją części przepisów ustawy o Trybunale Stanu chce grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ich wniosek jest reakcją na zapowiedzi, między innymi Donalda Tuska, postawienia przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego.

2024-01-11, 03:54

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie prezesa NBP. Posiedzenie po wniosku posłów PiS
Prezes NBP Adam Glapiński.Foto: NBP

Zdaniem wnioskodawców norma powodująca automatyczne zawieszenie w czynnościach po podjęciu przez Sejm uchwały o postawieniu danej osoby przed Trybunałem Stanu w sytuacji, gdy odnosi się do Prezesa Narodowego Banku Polskiego, jest niezgodna z konstytucyjnymi i unijnymi gwarancjami dotyczącymi niezależności NBP i jego prezesa.

Posłowie PiS wskazują między innymi, że decyzję o zawieszeniu podejmuje zamiast organu sądowego Sejm będący ciałem stricte politycznym, a przedłużające się zawieszenie w czynnościach może powodować utratę zaufania opinii publicznej wobec osoby zawieszonej.

Obawy posłów Prawa i Sprawiedliwości

W ocenie wnioskodawców standard wynikający z domniemania niewinności, który nakazuje traktowanie osoby jako niewinnej do czasu wydania wyroku, jest w tej sytuacji iluzoryczny a zawieszenie w czynnościach bez żadnych gwarancji proceduralnych i bez kontroli nad polityczną decyzją Sejmu stanowi nieproporcjonalne naruszenie prawa gwarantującego równy dostęp do służby publicznej.

Wniosek posłów PiS rozpozna pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnej pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej.

REKLAMA

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Kamiński i Wąsik w areszcie. Kidawa-Błońska: prawo jest takie samo dla nas wszystkich

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej