Pokopalniane zagrożenia w Trzebini. Wojewoda małopolski: kluczowy jest głos ekspertów

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar rozmawiał o zapadliskach w Trzebini z przedstawicielami lokalnych władz i służb. Poprosił ekspertów o przygotowanie rekomendacji, by móc polepszyć sytuację w gminie.

2024-01-16, 14:43

Pokopalniane zagrożenia w Trzebini. Wojewoda małopolski: kluczowy jest głos ekspertów
Kolejne zapadlisko na osiedlu Siersza w Trzebini. Dół ma średnicę ponad 7 metrów i powstał na zalesionym terenie nieopodal osiedla mieszkaniowego. Foto: EN/Mateusz Kotowicz/REPORTER

Sprawa Trzebini, gdzie dochodzi do pogórniczych zapadlisk ziemi, wpłynęła też na decyzję wojewody o wzmocnieniu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ekspertem z dziedziny inżynierii środowiska, geologii i hydrologii.

Jest nim Anna Połoska-Wróbel, która objęła stanowisko II zastępcy dyrektora tego wydziału.

Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar we wtorek zorganizował spotkanie dotyczące sytuacji w Trzebini. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele władz gminy, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, policji i straży pożarnej. - Problem zapadlisk w Trzebini wymaga kompleksowego spojrzenia i ścisłej współpracy wszystkich zaangażowanych podmiotów i służb. Jest szereg działań, które trzeba podjąć. Głos ekspertów jest tutaj kluczowy. Proszę o przygotowanie rekomendacji, które będą przedmiotem dalszych analiz - powiedział wojewoda małopolski i zwrócił uwagę na sprawy ważne dla samorządu i mieszkańców.

Sytuacja w Trzebini. Trwają badania gruntu

Ważne jest, według przedstawiciela rządu w terenie, także to, w jakim stopniu Trzebinia - wskutek występowania zapadlisk - utraciła zdolność realizacji zadań własnych i jakie rozwiązania są najbardziej istotne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Jak poinformowała SRK, w Trzebini badaniom georadarem poddano ponad 80 ha terenu, a badaniom mikrograwimetrycznym - ponad 60 ha. Zatłoczono ok. 9 tys. m sześc. materiałów uzdatniających. Prace i analizy cały czas trwają.

REKLAMA

Z kolei burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk zwrócił uwagę na konieczność dopracowania rozwiązań prawnych, które usprawniłyby działania zabezpieczające, w tym te związane ze skutecznym odwodnieniem terenu.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej