Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie zawieszony. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat

Wszczęto procedurę odwołania ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziego Piotra Schaba. Jednocześnie sędzia Schab został zawieszony w pełnieniu czynności - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości.

2024-01-18, 16:25

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie zawieszony. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat
Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych SSA Piotr Schab podczas konferencji prasowej w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa w Warszawie, 30.05.2022. Foto: PAP/Rafał Guz

Sędzia Schab od czerwca 2018 r. pełni funkcję rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Z kolei od maja 2020 r. jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w którym wcześniej orzekał na podstawie delegacji. Prezesem SA został w 2022 r.

"Pełnienie funkcji bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości"

"Biorąc pod uwagę, że sędzia Piotr Schab wielokrotnie nadużył władzy - zarówno pełniąc funkcje administracyjne w wymiarze sprawiedliwości, jak i funkcję rzecznika dyscyplinarnego, minister sprawiedliwości uznał, że dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości zarówno jako generator efektu mrożącego wobec sędziów, jak i wobec realnej możliwości stosowania wobec nich tzw. miękkich środków represji o charakterze administracyjnym" - uzasadniono w komunikacie MS.

Procedura odwołania sędziego z funkcji 

Jak przypomniał resort - zgodnie z przepisami - procedurę odwołania rozpoczyna wystąpienie ministra sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o odwołanie z funkcji do kolegium właściwego sądu, które ma obowiązek zaopiniować działanie ministra. - Na czas do rozpoznania wniosku minister może zawiesić osobę, której dotyczy wniosek w pełnieniu czynności - dodał. Zaznaczył też, że w razie negatywnej opinii kolegium nt. odwołania minister może wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa, której sprzeciw wyrażony większością 2/3 głosów w terminie 30 dni uniemożliwia odwołanie osoby z pełnionej funkcji.

Zobacz także:

PAP/ka/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej