Zagrożenie wirusem HPV. Rzecznik resortu zdrowia zapowiada szerszą promocję szczepień

Ministerstwo Zdrowia zachęca do szczepień przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Rozpoczął się Europejski Tydzień Świadomości Raka Szyjki Macicy. Główną przyczyną tego nowotworu jest utrzymująca się infekcja wirusem HPV. Rozwojowi choroby można skutecznie zapobiegać, wykonując regularnie badania cytologiczne oraz poprzez szczepienie.

2024-01-22, 05:37

Zagrożenie wirusem HPV. Rzecznik resortu zdrowia zapowiada szerszą promocję szczepień
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiada szerszą promocję szczepień przeciwko wirusowi HPV. Foto: ShotPrime Studio/Shutterstock

Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Według danych resortu zdrowia w ubiegłym roku 155 tysięcy osób bezpłatnie zaszczepiło się w tym programie, a to niecałe 20 procent uprawnionych.

Promocję szczepień przeciwko wirusowi HPV w tym tygodniu zapowiedział Damian Kuraś - rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Podkreślił, że wirus HPV odpowiada nie tylko za raka szyjki macicy, lecz także za inne nowotwory. Zaznaczył, że dziewczęta i chłopcy powinni być zaszczepieni przed rozpoczęciem życia seksualnego, wówczas ta szczepionka jest najbardziej skuteczna.

Posłuchaj

Damian Kuraś przypomina: mamy bezpłatny program szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Bezpłatna cytologia

Z bezpłatnej cytologii bez skierowania w narodowym programie mogą obecnie skorzystać kobiety od 25. do 64. roku życia. Kobiety młodsze oraz starsze mogą wykonać bezpłatną cytologię otrzymując skierowanie od lekarza, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Każdego roku raka szyjki macicy wykrywa się u prawie trzech tysięcy kobiet w Polsce. Około tysiąca siedmiuset kobiet rocznie umiera z powodu tego nowotworu.

REKLAMA

Czytaj także:

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej