161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości na warszawskiej Cytadeli

Pod Bramą Straceń na terenie Cytadeli Warszawskiej uczczono rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. 161 lat temu w Królestwie Polskim do walki przeciw stutysięcznej armii carskiej przystąpiło początkowo około sześć tysięcy powstańców uzbrojonych w kosy, rewolwery i broń myśliwską.

2024-01-22, 14:44

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości na warszawskiej Cytadeli
Pod Bramą Straceń na terenie Cytadeli Warszawskiej uczczono rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Foto: Krzysztof Chojnacki/East News

Podczas uroczystości list od marszałka Sejmu Szymona Hołowni odczytał wicemarszałek Krzysztof Bosak. "Oddają Państwo dzisiaj hołd uczestnikom największego narodowego zrywu w naszej historii. Powstanie styczniowe na zawsze pozostanie świadectwem nieujarzmionej siły, wolności. Nie miało szans na zwycięstwo, było jednak wielką manifestacją woli narodu do uzyskania własnego państwa" - powiedział wicemarszałek Bosak.

Posłuchaj

List marszałka Sejmu Szymona Hołowni odczytał Krzysztof Bosak (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Rola kobiet

Jak przypomniała doktor Beata Michalec z Muzeum Niepodległości, Powstanie to było nie tylko walką mężczyzn. Także kobiety były w ten zryw bardzo zaangażowane, przywdziały żałobę narodową, czyli czarne krynolinowe suknie, za co groziła im kara uwięzienia w cytadeli. Przewoziły dokumenty i broń, brały też czynny udział w działaniach powstańczych.

Posłuchaj

Dr Beata Michalec o roli kobiet w Powstaniu Styczniowym (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Powstanie Styczniowe trwało do października 1864 roku, w jego trakcie stoczonych zostało ponad 1 200 potyczek. W szeregach powstańców walczyło łącznie około 200 tys. osób.

IAR/st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej