Polska Misja Medyczna na linii frontu. Będzie więcej mobilnych klinik na Ukrainie

2024-01-23, 17:14

Polska Misja Medyczna na linii frontu. Będzie więcej mobilnych klinik na Ukrainie
Budynek we wsi Czerkaśki Tyszky w obwodzie charkowskim, gdzie przyjmują lekarze Polskiej Misji Medycznej. Foto: PAP/Vladyslav Musiienko

Polska Misja Medyczna zwiększy liczbę mobilnych klinik działających w pobliżu frontu na wschodniej Ukrainie. Do mobilnych punktów medycznych działających w obwodzie charkowskim od 1 lutego dołączy kolejny - z mobilnym laboratorium, który zostanie ulokowany w obwodzie sumskim. 

Dwie kliniki mobilne Polskiej Misji Medycznej działają na Ukrainie od pół roku. Udzielają pomocy wszędzie tam, gdzie w wyniku działań zbrojnych zostały zniszczone ukraińskie placówki medyczne.

- Wolontariusze docierają do osób, które potrzebują pomocy, ale z różnych względów zdecydowały się pozostać w swoich domach - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. - To przede wszystkim osoby starsze, niepełnosprawne, matki z dziećmi. W każdym samochodzie są dwaj lekarze specjaliści, pielęgniarka, farmaceuta i przewoźna apteka - powiedziała Małgorzata Olasińska-Chart.

Posłuchaj

Polska Misja Medyczna zwiększy liczbę mobilnych klinik na wschodniej Ukrainie (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Więcej mobilnych klinik

Od 1 lutego kolejna mobilna klinika Polskiej Misji Medycznej będzie operować również w obwodzie sumskim. - Trzecia mobilna klinika i laboratorium będą działać w miejscach w których normalne udzielenie pomocy medycznej jest zablokowane. Gdzie nie ma lekarzy, nie ma pielęgniarek i nie można wykonać badań. Jesteśmy tam gdzie ta pomoc ratuje życie - podkreśliła przedstawicielka Polskiej Misji Medycznej.

Posłuchaj

d 1 lutego kolejna mobilna klinika Polskiej Misji Medycznej będzie operować również w obwodzie sumskim (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory mobilne kliniki Polskiej Misji Medycznej przejechały ponad 25,5 tysiąca kilometrów, a ich zespół medyczny przepracował w tym czasie łącznie ponad trzy i pół tysiąca godzin. Pomoc otrzymało niemal pięć tysięcy pacjentów. Najczęściej polscy wolontariusze udzielają pomocy osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, w tym nadciśnienie i cukrzycę. Dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt z lekarzem od początku rosyjskiej inwazji.

iar/as

Polecane

Wróć do strony głównej