Mieszkańcy Pomorza popierają budowę elektrowni atomowej? Zobacz wyniki nowego sondażu
Budowę elektrowni jądrowej w gminie Choczewo nadal popiera 67 proc. mieszkańców - poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Dodano, że 81 proc. mieszkańców tej gminy uważa, iż rozwój energetyki jądrowej zapewni krajowi tańszą elektryczność.
2024-01-26, 18:56
Wśród mieszkańców gminy Choczewo, gdzie zaplanowana jest budowa elektrowni jądrowej, poparcie społeczne dla jej wzniesienia w bezpośrednim sąsiedztwie utrzymuje się na wysokim poziomie 67 proc. - poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), opierając się na badaniu "Postawy wobec energetyki jądrowej 2023" przeprowadzonym przez agencję badawczą PBS z Sopotu.
Z badania wynika też, że czterech na pięciu mieszkańców gminy Choczewo (81 proc.) uważa, iż rozwój energetyki jądrowej w Polsce zapewni krajowi tańszą elektryczność.
"Energetyka jądrowa powinna być rozwijana w Polsce"
Według PEJ podobny poziom poparcia dla elektrowni jądrowej (66 proc.) zanotowano w regionie planowanej inwestycji, tj. w powiatach wejherowskim, puckim i lęborskim.
"88 proc. ankietowanych uznało Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych (PWIS) za ważny dla ich regionu, przy czym co trzeci badany ocenił PWIS jako zdecydowanie ważny dla gminy" - zaznaczyła spółka.
REKLAMA
Zobacz również:
Dodała, że w ramach programu Polskich Elektrowni Jądrowych, dot. wspierania społeczności lokalnych, finansowane lub dofinansowywane są lokalne inicjatywy istotne dla mieszkańców, w tym budowa lub modernizacja dróg, remonty szkół czy budowa obiektów sportowych.
Powszechna wiedza
Zdaniem PEJ badanie pokazało, że w 2023 r. wiedza na temat planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce "jest w regionie powszechna". O takich planach słyszało bowiem 97 proc. mieszkańców gminy Choczewo i 88 proc. mieszkańców powiatów lęborskiego, puckiego i wejherowskiego.
"Fakt, że 2 na 3 mieszkańców popiera realizację tej inwestycji w ich gminie, jest o tyle ważny, że rok 2023 był przełomowy dla projektu" - zaznaczyła spółka.
Wskazano lokalizację
REKLAMA
"Za rozwijaniem w Polsce energetyki jądrowej opowiedziało się 70 proc. mieszkańców trzech powiatów rejonu lokalizacji. To najwięcej ze wszystkich wskazanych w badaniu źródeł energii elektrycznej" - podkreśliła PEJ. Dodano, że na drugim miejscu znalazła się fotowoltaika z wynikiem 69 proc., a na trzecim morskie farmy wiatrowe (67 proc.).
"W przypadku gminy Choczewo energetyka jądrowa również znalazła się na podium, uzyskując 71 proc. wskazań. Ustąpiła jedynie fotowoltaice (77 proc.) oraz wiatrakom na lądzie (79 proc.) - zaznaczono.
IAR/PAP/PR24/akg/kor-wm
REKLAMA
REKLAMA