Światowy Dzień Walki z Rakiem. Prof. Rutkowski: szczepienie przeciw HPV zwalcza nowotwory

W niedzielę przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji onkolog prof. Piotr Rutkowski przypomina, że szczepionka przeciw HPV - czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego - chroni przed nowotworami. Ekspert dodaje, że w Polsce od ponad pół roku z darmowych szczepień mogą skorzystać chłopcy i dziewczynki w wieku 12-13 lat.

2024-02-04, 16:51

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Prof. Rutkowski: szczepienie przeciw HPV zwalcza nowotwory
Szczepienie 12- i 13-latków przeciwko HPV może pozwolić wyeliminować nowotwory wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego. Foto: shutterstock/Tikhonova Yana

Profesor Piotr Rutkowski jest onkologiem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Dla Informacyjnej Agencji Radiowej mówił m.in. o szczepionce przeciw HPV.

Prof. Piotr Rutkowski: możemy wyeliminować raka. Zróbmy to

- Dzieci mogą skorzystać bezpłatnie z programu, który właściwie eliminuje raka szyjki macicy i inne nowotwory związane z wirusem brodawczaka ludzkiego - podkreśla profesor Piotr Rutkowski.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego ubolewa, że zainteresowanie tą formą profilaktyki jest małe. - Zaszczepiło się tylko 20 procent Polaków i Polek, a w większości naszych krajów ościennych - 80 procent. Dzięki temu sczepieniu możemy wyeliminować nowotwór. Zróbmy to! Dwa ukłucia i nie mamy nowotworu - bo to jest szczepionka na raka - wskazuje profesor Rutkowski.

Do tej pory w przeciw HPV zaszczepiło się około 160 tysięcy dzieci, na 800 tysięcy objętych programem. Szczepionka chroni nie tylko przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, ale również przed nowotworami narządów płciowych oraz głowy i szyi.

REKLAMA

Posłuchaj

Szczepionka przeciw HPV - czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego - chroni przed nowotworami - przypomina onkolog profesor Piotr Rutkowski (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Narodowy Instytut Onkologii oferuje badania

W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie można bezpłatnie wykonać badania w ramach programów profilaktycznych. Centrum Profilaktyki Nowotworów pracuje od poniedziałku do soboty. Onkolodzy przypominają, że rak wcześnie wykryty jest wyleczalny.

Dagmara Mokwa z Zakładu Profilaktyki Nowotworów Instytutu powiedziała, że w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie można skorzystać z wielu badań w ramach programów profilaktycznych. Między innymi można wykonać mammografię, cytologię, kolonoskopię lub skorzystać z badania dermoskopowego, które ocenia znamiona na skórze w kierunku wykrycia czerniaka lub nowotworu skóry.

Posłuchaj

Dagmara Mokwa z Zakładu Profilaktyki Nowotworów Instytutu powiedziała, że w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie można skorzystać z wielu badań w ramach programów profilaktycznych (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Dagmara Mokwa podkreśliła, że badania z ramach programów profilaktycznych są wykonywane zgodnie z określonymi przedziałami wiekowymi. Informacje można znaleźć na stronie Instytutu lub na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

REKLAMA

Badania profilaktyczne wykonywane w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie są konsultowane przez lekarzy, a pacjenci potrzebujący opieki onkologicznej są do niej kierowani.

Posłuchaj

Dagmara Mokwa podkreśliła, że badania z ramach programów profilaktycznych są wykonywane zgodnie z określonymi przedziałami wiekowymi (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej