Kilkanaście osób próbowało sforsować polską granicę. Pierwsza taka sytuacja od ponad tygodnia

2024-02-05, 19:35

Kilkanaście osób próbowało sforsować polską granicę. Pierwsza taka sytuacja od ponad tygodnia
17 osób próbowało w niedzielę nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią. Foto: X/@Straz_Graniczna

17 osób próbowało w niedzielę nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią i dostać się do Polski - podała w poniedziałek przed południem na platformie X Straż Graniczna.

Do prób przekroczenia granicy dochodziło w rejonie działania placówek SG w Czeremsze i Narewce. Widząc polskie patrole, osoby te wycofały się na Białoruś - podała Straż Graniczna.

Pierwsza taka sytuacja od ponad tygodnia

To pierwsze w lutym próby przekroczenia granicy z Białorusią odnotowane przez SG. Ostatnie próby miały miejsce 26 stycznia. Z sukcesywnie publikowanych przez SG danych wynika, że od stycznia coraz częściej zdarzają się dni, gdy nie są odnotowywane próby przekroczeń tej granicy.

Np. tylko od połowy stycznia było kilkanaście dób bez przekroczeń. W styczniu łącznie takich prób było ok. 90. To dużo mniej, niż w minionych miesiącach. W grudniu, gdy już odnotowano znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. W całym 2023 roku - blisko 26 tys.

Bariera elektroniczna

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

W listopadzie SG wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Również jest wybrany wykonawca - Sprint SA z Olsztyna.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej