"Sytuacja na rzekach jest trudna i dynamiczna". IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne i pogodowe
Sytuacja na rzekach jest trudna i dynamiczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 14 ostrzeżeń hydrologicznych najwyższego stopnia. 81 procent stacji na rzekach jest w strefie wody wysokiej.
2024-02-10, 01:59
Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że sytuacja na rzekach jest dynamiczna i wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne, pierwszego, drugiego i - najwyższego - trzeciego stopnia.
IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne
Ostrzeżenia o najtrudniejszej sytuacji dotyczą zlewni Gwdy, Słupi, Łeby, Pasłęki, Narwi, Bugu, Pilicy, Brynicy, Bielawki, Widawy, Baryczy i Górnej Prosny.
W piątek wieczorem IMGW podał w serwisie X (d. Twitter) informację o ostrzeżeniu III stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych wód w zlewni górnej Baryczy. "W związku z trwającym spływem wód opadowych w zlewni górnej Baryczy utrzyma się tendencja rosnąca stanów wody w Odolanowie na Baryczy powyżej stanu alarmowego. Niewykluczone przekroczenie stanu alarmowego w Bogdaju" - czytamy w alercie IMGW.
Wezbrania związane z opadami i roztopami
Grzegorz Walijewski przypomniał, że alerty wydane przez synoptyków są spowodowane wezbraniami w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych. Dodał, że jest to drugi termin roztopów po grudniowych.
REKLAMA
Sytuację komplikuje fakt, że mieliśmy dosyć wilgotną jesień i mamy przesączoną glebę. W wierzchniej warstwie gleby do 28 centymetrów wilgotność jest na poziomie od 70 do 100 procent. W niektórych miejscach gleba w ogóle nie chce wchłaniać wody.
IMGW: w kolejnych dniach wysokie stany wód będą się utrzymywać
Rzecznik dodał, że taka sytuacja nie miała miejsca od kilku lat, bo zimy były łagodne. Ostatni raz tak wilgotna zima i tak duże roztopy były obserwowane w 2010 roku - powiedział Grzegorz Walijewski.
Posłuchaj
Na Odrze i Wiśle przemieszczają się wezbrania przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. W kolejnych dniach wysokie stany wód w rzekach mogą się utrzymać ze względu wysoką temperaturę i na nadal topniejący śnieg na obszarach górskich.
Posłuchaj
Uwaga na "czarny lód"
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega tej nocy także przed tak zwanym "czarnym lodem". Tak nazywana jest śliska powierzchnia jezdni i chodników pokryta cienką warstwą lodu. Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział IAR, że w nocy mogą wystąpić marznące opady deszczu i szczególną ostrożnością powinni wykazać się kierowcy.
REKLAMA
Posłuchaj
- Cała północna, północno-wschodnia, wschodnia i częściowo centralna część kraju - tutaj możemy się spodziewać tzw. czarnego lodu - śliskości na drogach i chodnikach. Może być niebezpiecznie, więc kierowcy - uważajcie - mówił Walijewski.
Posłuchaj
GDDKiA apeluje o ostrożność na drogach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzegła w piątek wieczorem przed błotem pośniegowym, mgłą, opadami śniegu, śniegu z deszczem i mżawki, które w niektórych miejscach w kraju mogą utrudniać jazdę.
GDDKiA w komunikacie z godz. 22 poinformowała, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne, a na ich sieci pracuje 401 jednostek sprzętu do zimowego utrzymania. Dyrekcja przekazała, że błoto pośniegowe występuję w województwie podlaskim (na S61 - odc. Suwałki-Moczydły), warmińsko-mazurskim (w południowej i wschodniej części województwa) i mazowieckim (w północno-wschodniej części województwa).
W województwach: świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim jazdę może utrudniać mgła. W województwach: podlaskim, pomorskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i mazowieckim mogą występować opady śniegu i śniegu z deszczem.
REKLAMA
Uwaga na gołoledź
Z kolei mżawka lub deszcz występuje na terenie województw: podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i dolnośląskiego.
GDDKiA - powołując się na prognozy pogody - przekazała, że w nocy w kraju spodziewane jest zachmurzenie duże i całkowite, tylko na południu kraju możliwe większe przejaśnienia. Na północy i północnym wschodzie opady śniegu i śniegu z deszczem oraz lokalnie marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze opady deszczu.
Lokalnie na północnym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. W północnej połowie kraju i miejscami na zachodzie mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od -3 st. C na Suwalszczyźnie do około 2 st. C w centrum i 7 st. C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat oraz na północy okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h.
- Dokarmianie dzikich zwierząt zimą: przede wszystkim pomagać, nie szkodzić
- Pogoda w Polsce. Noc przyniesie deszcz ze śniegiem, gołoledź i mgłę
IAR/PAP/jmo
REKLAMA