Gołoledź, mgła i marznące opady. Gdzie pogoda w Polsce będzie najgorsza?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi w północno-wschodniej Polsce. Alerty najniższego, pierwszego stopnia w skali trzystopniowej wydano w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Miejscami występują i będą się utrzymywać słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Najnowsze prognozy IMGW przestrzegają też przed gęstą mgłą w północno-wschodniej Polsce.
2024-02-10, 14:25
Na południu kraju, w górach, wydano ostrzeżenia przed roztopami. Alerty drugiego stopnia obowiązują w Bieszczadach, Tatrach, Beskidzie Żywieckim i Karkonoszach. Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie zalegającej w górach pokrywy śnieżnej. Ostatnie z ostrzeżeń wygasają dopiero we wtorek po południu.
Ostrzeżenie hydrologiczne
W wielu miejscach kraju wydano ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego, trzeciego stopnia. Alerty trzeciego stopnia, obejmujące wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych, obowiązują na Zalewie Szczecińskim, na Słupi od Skotawy do ujścia i na Gwdzie. W zlewni Baryczy utrzyma się tendencja rosnąca stanów wody przy przekroczonych stanach alarmowych w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy i w Korzeńsku na Orli.
Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydano też na Widawie od Namysłowa do ujścia do Odry. Na Łużycy utrzymywać się będą wzrosty stanu wody w strefie stanu alarmowego. Na Swędrni występować będą wzrosty stanu wody w strefie stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. W zlewni Pilicy poniżej zbiornika Sulejów przewidywany jest dalszy wzrost poziomu wody, z przekroczeniem stanu alarmowego w Białobrzegach na Pilicy. W obszarze Brynicy możliwy jest dalszy wzrost poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych. Przekroczenie tego stanu w Kozłowej Górze uzależnione będzie od pracy zbiornika powyżej.
W wielu miejscach kraju obowiązują ostrzeżenia niższego, drugiego stopnia.
- Ostatnia tura ferii zimowych. PKP Intercity uruchomi dodatkowe połączenia
- Ferie pod Tatrami. Jaka sytuacja w obiektach noclegowych?
IAR/kg/kormp
REKLAMA