Komisja śledcza ds. Pegasusa przedstawi listę świadków. Znamy pierwsze nazwiska
W samo południe rozpocznie się pierwsze posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. Jej członkowie zgłoszą dziś świadków, wnioski dowodowe, przyjmą plan pracy i ustalą doradców.
2024-02-19, 05:00
Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka, posłanka PSL - Trzeciej Drogi, powiedziała, że na przesłuchania na pewno zostaną wezwani były minister - koordynator służb specjalnych w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik.
Wskazała także, że komisja będzie chciała wezwać Zbigniewa Ziobro i Michała Wosia. - Wiemy już dzisiaj z odtajnionego dokumentu, o którym powiedział premier, że wyrażał zgodę na zakup Pegasusa i przekazanie środków z Funduszu Sprawiedliwości do CBA. To na pewno jedni z pierwszych świadków - podkreśliła.
Magdalena Sroka dodała, że zarówno pierwsza lista świadków, jak i wniosków dowodowych, będzie uzupełniania na bieżąco w trakcie pracy komisji śledczej.
Główne cele komisji ds. Pegasusa
Wiceprzewodniczący komisji Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej powiedział, że ma ona przed sobą do wykonania cztery główne zadania. Pierwszym jest ustalenie, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o zakupie oprogramowania szpiegującego Pegasus.
REKLAMA
- Po drugie: kto decydował o jego sfinansowaniu, bardzo pokrętnym i tajnym, po trzecie - ile osób inwigilowano i kto decydował o tym. Kolejna rzecz, to kto decydował o przekazywaniu zmanipulowanych, części wykradzionych Pegasusem SMS-ów i wiadomości osób inwigilowanych do ówczesnej tuby propagandowej PiS, czyli TVP - zaznaczył Marcin Bosacki.
Czytaj także:
- W prokuraturze powstanie zespół śledczy ds. Pegasusa. "Użycie musi być dobrze uzasadnione"
- Afera Pegasusa. "W PiS jest przekonanie, że lepiej nie wiedzieć, co jest w dokumentach"
- Podsłuchy w czasach rządów PiS. Kaczyński: premier Morawiecki nie był inwigilowany
Orzeczenie w sprawie Pegasusa. Sąd kazał przeprosić europosła KO
W grudniu ubiegłego roku sąd ogłosił, że TVP powinna przeprosić obecnego eurodeputowanego KO Krzysztofa Brejzę za wykorzystanie przeciwko niemu treści pozyskanych z podsłuchów Pegasusem, w tym zmanipulowanych SMS-ów polityka. W ustnym uzasadnieniu wskazano, że od kwietnia do października 2019 roku doszło do wielokrotnych interwencji w telefonie Krzysztofa Brejzy systemem szpiegowskim Pegasus. Materiały zostały wykorzystane w kampanii, gdy polityk był szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.
W ocenie wiceprzewodniczącego komisji Marcina Bosackiego, na liście świadków do przesłuchania powinni znaleźć się również byli premierzy Beata Szydło i Mateusz Morawiecki, a także były wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa, Jarosław Kaczyński. Zdaniem wiceprzewodniczącego należy ustalić, czy mieli oni wiedzę o działaniach CBA i czy wyrazili zgodę na inwigilację posłów ówczesnej opozycji.
[ZOBACZ TAKŻE] Pegasus i PiS. Senator Kwiatkowski: dlatego prezes Kaczyński używał 25-letniej nokii
REKLAMA
Sejmowa komisja śledcza do spraw Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość oraz celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania między innymi przez polskie służby specjalne, policję i członków Rady Ministrów w latach 2015 - 2023.
(PAP)
IAR/ mbl
REKLAMA