Dzień Myśli Braterskiej. "Wtedy zawsze wieczorem spotykamy się przy ogniu"

22 lutego skauci i harcerze na całym świecie obchodzą święto przyjaźni - Dzień Myśli Braterskiej. Ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo. Święto symbolizuje solidarność między ludźmi niezależnie od koloru ich skóry, narodowości, wyznania, pochodzenia czy wieku. Prezydent Andrzej Duda mówił podczas spotkania z harcerzami z okazji tego dnia, że duch harcerski buduje i kształtuje osobowość. 

Przemysław Goławski

Przemysław Goławski

2024-02-22, 19:43

Dzień Myśli Braterskiej. "Wtedy zawsze wieczorem spotykamy się przy ogniu"
Dzień Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

W Dniu Myśli Braterskiej harcerze myślą o sobie nawzajem, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich jest to również okazja do zbiórki pieniędzy, często na cele charytatywne.

W czasie spotkania z harcerzami w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wspominał m.in. założycieli polskiego harcerstwa Andrzeja i Olgę Małkowskich. To oni powołali pierwsze drużyny skautowe na polskich ziemiach. Powstały w maju 1911 roku we Lwowie. Decyzję o stworzeniu rodzimego skautingu podjęto trzy miesiące wcześniej, na zjeździe przedstawicieli największych organizacji młodzieżowych.

Na datę obchodów Dnia Myśli Braterskiej wybrano 22 lutego nieprzypadkowo - tego dnia urodził się twórca skautingu gen. Robert Baden-Powell - w tym roku przypada 167. rocznica jego urodzin. To także dzień urodzin jego żony, Olave, naczelniczki skautek.

Harcerskie święta z polskim patronem

Dzień Myśli Braterskiej to nie jedyne święto harcerzy obchodzone w lutym. Kolejny dzień – 23 lutego to wspomnienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapłana i harcmistrza, patrona polskich harcerzy.

REKLAMA

Jak mówi Zofia Malinowska, komendantka pomorskiej chorągwi harcerek Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, takie dni stwarzają wiele okazji do świętowania braterstwa i siostrzeństwa wśród członków wszystkich organizacji harcerskich.

- Z okazji Dnia Myśli Braterskiej co roku drużyny, hufce, chorągwie i okręgi - różne nasze jednostki, mają po prostu pretekst do spotkania i do podziękowania sobie za to, że nawzajem jesteśmy – mówi harcerka.

Posłuchaj

Zofia Malinowska, komendantka pomorskiej chorągwi harcerek ZHR o Dniu Myśli Braterskiej 1:38
+
Dodaj do playlisty

- Spotykamy się wieczorem przy ogniu, niezależnie od tego, jaki jest akurat dzień tygodnia. Organizowana jest poczta harcerska, wysyłane są kartki do innych drużyn, do osób, które zainspirowały nas w harcerstwie i które po prostu spotkaliśmy na swojej harcerskiej drodze – dodaje Zofia Malinowska.

Pomoc dla Ukrainy

Ważnym zaangażowaniem harcerek i harcerzy oraz skautek i skautów była pomoc po wybuchu wojny w Ukrainie. 24 lutego 2022 r. wraz z atakiem Rosji na sąsiadujące państwo rozpoczęła się masowa ucieczka mieszkańców Ukrainy przed rosyjską agresją. Uchodźcy wojenni pomoc znaleźli w naszym kraju, a wsparcia udzielano w całym kraju.

REKLAMA

Czytaj także:

Jak przekazał ZHR: "Istotną częścią tego narodowego, spontanicznego zrywu była służba pełniona przez ZHR, obok innych organizacji harcerskich i pozarządowych". "Od pierwszych dni wojny byliśmy obecni na sześciu przejściach granicznych, licznych punktach recepcyjnych i noclegowych, pomagaliśmy w magazynach i logistyce pomocy humanitarnej. Nasze harcerki i harcerze częstokroć byli pierwszymi witającymi na polskiej ziemi uciekających przed wojną Ukraińców, niosąc bezpieczeństwo i otuchę" – podała organizacja harcerska.

"My z Wami"

W dwa lata po tamtej gwałtownej mobilizacji w pomoc i sąsiedzkie braterstwo ZHR postanowiło wyróżnić zaangażowanych w pomoc dla Ukrainy i Ukraińców. Ustanowiono odznakę "My z Wami / Ми з Вами" jako symbol polsko-ukraińskiej solidarności tamtego czasu.

- Od razu wiedzieliśmy, że naszych ludzi nie trzeba namawiać do podjęcia służby, że wystarczy tylko dać przestrzeń i informacje i od razu ludzie, którzy mają w sercu gotowość do służby, po prostu tę służbę podjęli. Skala była niesamowita. Nasza organizacja ma ponad 20000 osób, a tych, które bezpośrednio zaangażowały się w służbę, było wtedy ponad 7000 - mówi ks. Robert Mogiełka – kapelan naczelny ZHR.

REKLAMA

Posłuchaj

Ks. Robert Mogiełka, kapelan naczelny ZHR, o pomocy uchodźcom niesionej przez harcerzy. 1:13
+
Dodaj do playlisty

- Teraz właśnie przy okazji 22 lutego i Dnia Myśli Braterskiej wdaliśmy rozkaz, który mówi nam o tym zaangażowaniu harcerzy w podjęcie służby. Odznaka pod hasłem "My z Wami" nawiązuje właśnie do tej służby wobec potrzebujących - dodaje kapłan.

Historia świętowania

Pomysł ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej pojawił się podczas 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Najpierw obchodziły go tylko dziewczęta, później dołączyli chłopcy. Również w naszym kraju dzień ten był świętowany już przed wojną. Polscy harcerze do tradycji świętowania Dnia Myśli Braterskiej powrócili w latach 80.

W harcerskie święto podejmują różne inicjatywy - organizują gry terenowe, wystawy, festiwale piosenek. Dzień ten jest również okazją do zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. To ważne święto jedności i przyjaźni przypomina, że wszyscy są dla siebie braćmi, niezależnie od różnic. Harcerstwo jest bliskie sercu tysięcy ludzi na całym świecie, a Dzień Myśli Braterskiej stanowi okazję do celebracji tych wartości.

Przemysław Goławski, iar

REKLAMA

Czytaj także:

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej