Kandydaci na stanowisko prokuratora krajowego. Ruszyły przesłuchania. W poniedziałek wyniki
W ministerstwie sprawiedliwości trwają przesłuchania pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego. Prowadzi je zespół wiceminister Marii Ejchart. Jeszcze w poniedziałek, po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i naradzie zespół, mamy poznać nazwisko zwcięzcy konkursu.
2024-02-26, 10:47
Kandydatami na prokuratora krajowego są: zastępca prokuratora krajowego Dariusz Korneluk; prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej Katarzyna Kwiatkowska; prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Leszczyńska; prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała; prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów Ewa Wrzosek. O kolejności, w jakiej odbędą się te rozmowy, zdecyduje losowanie.
Kulisy przesłuchania
Według planowanego przebiegu konkursu każdy z kandydatów będzie miał około 15 minut na "skrótową prezentację swojego doświadczenia zawodowego oraz najważniejszych założeń koncepcji funkcjonowania prokuratury działającej w oparciu o przepisy ustawy z 26 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania".
- Po prezentacji przewidziano czas na pytania członków zespołu. Na wysłuchanie każdego z kandydatów przewidziano około godziny - szacuje MS. Po południu - po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych - zespół odbędzie naradę, by wyłonić kandydata na prokuratora krajowego o najwyższych kwalifikacjach. Rozmowy będą miały charakter jawny i będą transmitowane online.
Kompetencje kandydatów
Zgodnie z ustalonymi wymogami kandydaci posiadają co najmniej 15-letni okres pracy na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawili opis drogi zawodowej, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec nich postępowań dyscyplinarnych, przedstawili też koncepcję funkcjonowania prokuratury w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania.
REKLAMA
Kandydaci przedłożyli również listy poparcia swojej kandydatury podpisane przez co najmniej 50 prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.
Zespół oceniający kandydatów
Kandydatów oceniał będzie zespół pod przewodnictwem wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart. Minister sprawiedliwości - prokurator generalny Adam Bodnar do tego zespołu wskazał dwóch doradców społecznych Prokuratora Generalnego - prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz adwokata Radosława Baszuka; dwóch przedstawicieli Krajowej Rady Prokuratorów przy PG - dr Małgorzatę Szeroczyńską i Seweryna Borka oraz dwie osoby "o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa" - prof. Ewę Gruzę i Stanisława Iwanickiego.
W skład zespołu wchodzi także, wskazany przez Krajową Izbę Radców Prawnych radca prawny Zbigniew Tur, a także sekretarz – Anna Chomiuk-Żywalewska z Biura Ministra.
Stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej
Przed kilkoma dniami Naczelna Rada Adwokacka informowała, że nie wydeleguje swojego przedstawiciela do prac w tym zespole. - Jako samorząd nie możemy brać udziału w pracach zespołu powołanego przez czynnik polityczny, jakim jest minister sprawiedliwości - oceniał prezes NRA Przemysław Rosati.
REKLAMA
12 stycznia br. premier Donald Tusk powierzył obowiązki prokuratora krajowego prok. Jackowi Bilewiczowi. MS informowało wtedy, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
Jak podkreśliło wtedy MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".
Z taką wykładnią nie zgodził się prok. Barski, który skierował skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów na podstawie których został odsunięty z funkcji. Prezydent Andrzej Duda mówił, że niezmiennie stoi na stanowisku, iż prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski, który "nie został skutecznie usunięty ze stanowiska". Andrzej Duda w połowie stycznia skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a premierem i PG.
Jeszcze w styczniu minister Bodnar informował, że prok. Bilewicz ma sprawować funkcję przez dwa miesiące - po to, żeby "w tym czasie przeprowadzić otwarty konkurs". Prok. Bilewicz zapowiadał zaś, że nie będzie startować w konkursie. Jak wskazywał dotychczas w prokuraturze zajmował się współpracą międzynarodową i chciałby to kontynuować.
REKLAMA
- Afera wizowa. Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby PAIH
- Afera wizowa - program "Poland.Business Harbour". Szczerba: to był kanał przerzutowy, który stworzyły władze polskie
Transmisja przesłuchania pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego w ministerstwie sprawiedliwości:
PAP/kg
REKLAMA