Spotkanie z "tęczowymi rodzinami". Kotula: nie potrzebują zgody na istnienie, ale potrzebują praw

Katarzyna Kotula spotkała się z tzw. tęczowymi rodzinami. - Tęczowe rodziny nie potrzebują zgody na istnienie, one po prostu są wśród nas - powiedziała szefowa resortu do spraw równości. Zapowiedziała konieczność uregulowania prawa. 

2024-03-04, 13:10

Spotkanie z "tęczowymi rodzinami". Kotula: nie potrzebują zgody na istnienie, ale potrzebują praw
W Ministerstwie ds. Równości odbyło się spotkanie Fundacji Tęczowych Rodzin. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Kilka dni temu media obiegła głośna historia Wiktora, który urodził się w 2016 roku w Wielkiej Brytanii. W brytyjskich dokumentach Wiktora widnieją dwie matki. Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał skargi na odmowę transkrypcji dokumentów polskiego obywatela, ale zaznaczył, że kwestia spraw rodzin jednopłciowych wymaga uregulowania - podkreśliła Katarzyna Kotula.

Obiecała, że zrobi wszystko, by przekonać do potrzeby zmian prawnych polityków i polityczki.

Problemy tzw. tęczowych rodzin

Jak podkreśliła dr Anna Strzałkowska z fundacji Tęczowe Rodziny, są dwa główne źródła problemów takich rodzin. - Pierwsze to brak regulacji prawnych, odzwierciedlających rzeczywistą sytuację rodzinną. Druga rzecz to niska świadomość społeczna oraz też brak wiedzy profesjonalistów, profesjonalistek o tęczowych rodzinach. Brak regulacji prawnych powoduje realną krzywdę dzieci - wyjaśniła dr Strzałkowska.

Michalina i Remigia, które zawarły związek małżeński w Danii, wiążą wielkie nadzieje z zapowiadanymi zmianami prawnymi. Spodziewają się, że "tęczowe rodziny" zostaną wysłuchane, a postulaty zostaną uwzględnione w projekcie ustawy o związkach partnerskich. Jest to teraz dla nich szczególnie ważne, gdyż czekają na wspólne dziecko.

REKLAMA

Codzienne trudności to przede wszystkim brak możliwości reprezentowania dziecka przez rodzica nierozpoznanego, na przykład w szpitalu czy szkole. Oficjalnie taki rodzic jest osobą obcą.

Posłuchaj

Dr Anna Strzałkowska z fundacji Tęczowe Rodziny o głównych źródła problemów takich rodzin (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

150 tys. "tęczowych rodzin"

Fundacja Tęczowe Rodziny przekazała na ręce ministry Kotuli postulaty i publikację "To wszystko rodzina" o różnych funkcjonujących w społeczeństwie modelach rodzin.

Z ostatnich danych przedstawionych podczas spotkania przez fundację wynika, że w Polsce jest około 150 tysięcy "tęczowych rodzin".

Posłuchaj

Katarzyna Kotula o potrzebach wprowadzenia zmian w prawie (AIR) 0:14
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/st


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej