Podatek od samochodów spalinowych. Jasna deklaracja Szymona Hołowni

- To się w głowie nie mieści, że PiS wpisał do KPO podatek od posiadania samochodów spalinowych. Tego podatku nie będzie dzięki ministrom Polski 2050 - napisał Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu na platformie X.

2024-03-18, 10:52

Podatek od samochodów spalinowych. Jasna deklaracja Szymona Hołowni
Zielony ład? Tak, ale dla ludzi i metodą zachęt - napisał Hołownia. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu poinformował na platformie X, że Polacy nie zapłacą podatku od posiadania samochodów spalinowych. "Zielony ład? Tak, ale dla ludzi i metodą zachęt, nie nakazów i zakazów. Musi to na Rusi" - napisał Hołownia.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej w sobotę w TVN24 mówiła o zmianach w Krajowym Planie Odbudowy. - Te zmiany są konieczne, mamy dwa lata opóźnienia, co jest bolesne w projekcie, który ma się skończyć w 2026 r. To, co możliwe, przesuwamy na późniejszy termin, ale tak, aby to zakończyć do 2026 r. - powiedziała minister.

Szczegóły dotyczące KPO

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 56 inwestycji i 55 reform. Celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19 i zwiększenie odporności na kryzysy. W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

MFiPR proponuje objąć rewizją 11 z 55 reform - 8 z części grantowej i 3 z części pożyczkowej, oraz 22 z 56 inwestycji - 14 z części grantowej i 8 z części pożyczkowej.

REKLAMA

Resort przewiduje, że 1,113 mld euro (ok. 4,8 mld zł) przeznaczone na wsparcie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej z uwolnionych środków w części grantowej, zostanie przeniesione do części pożyczkowej. 140 mln euro (ok. 600 mln zł) z tej puli ma trafić na termomodernizację w budynkach wielorodzinnych.

Kolejne 600 mln euro (ok. 2,5 mld zł) ma zostać przeznaczone na budowę bezpieczeństwa żywnościowego i skracanie łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz rolnictwo 4.0, gdzie odbiorcami wsparcia będą indywidualni rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy z sektora przetwórczego oraz duże centra przechowalniczo-dystrybucyjne.

Natomiast 493 mln euro (ok. 2,1 mld zł) trafi na wyposażenie szkół i instytucji w urządzenia i infrastrukturę informatyczną i telekomunikacyjną.

150 mln euro przeniesionych będzie z części pożyczkowej i ze zwiększonym do 300 mln euro (ok. 1,3 mld zł) budżetem będzie przeznaczone na realizację inwestycji dotyczących opieki długoterminowej i geriatrycznej w szpitalach powiatowych - zakłada również MFiPR.

REKLAMA

Czytaj także:

dn/X

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej