Astronomiczna wiosna przyniesie kosmiczne zjawiska. Lista jest długa

W środę nad ranem rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Dokładnie o godz. 4:07 Słońce przeszło przez punkt Barana, co na półkuli północnej oznacza zakończenie zimy.

2024-03-20, 04:07

Astronomiczna wiosna przyniesie kosmiczne zjawiska. Lista jest długa
Wiosenne niebo ukaże wiele kosmicznych atrakcji . Foto: Shutterstock/underworld

Choć początek wiosny jest powszechnie kojarzony z inną datą, to ze względu na niedoskonałość kalendarza wydarzenie to nie zawsze wypada dokładnie tego samego dnia.

- Zawsze jednak jest to wyjątkowy moment w roku - mówi Jerzy Rafalski z planetarium w Toruniu. - Wiosna to jest moment, kiedy wszystko się zaczyna. Nic dziwnego, że kiedyś kalendarze zaczynały się właśnie od marca - dodaje.

Pierwszy dzień wiosny jest związany z równonocą, a to oznacza, że kolejne dni będą już dłuższe niż noce. - Wszyscy wiedzą, że Słońce zimą wędruje bardzo nisko nad horyzontem, latem bardzo wysoko. Pierwszy dzień wiosny to jest taki dzień pośredni - tłumaczy Jerzy Rafalski.

Już niedługo, w nocy z 30 na 31 marca, nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Wiosna potrwa do przesilenia letniego, które w tym roku przypada 20 czerwca. Tego dnia rozpocznie się lato.

REKLAMA

Początek wiosny. Co zobaczymy na niebie?

Pomimo coraz krótszych nocy na niebie możemy zobaczyć różne interesujące obiekty astronomiczne. Przeanalizujmy sytuację na wieczornym niebie na początku wiosny.
Po zachodniej stronie nieba możemy zobaczyć jasno świecącego Jowisza, a względnie krótko po zachodzie Słońca można próbować dostrzec Merkurego: nisko nad horyzontem. Jowisz pomoże nam zlokalizować miejsce, gdzie patrzeć (należy patrzeć w prawo w dół od Jowisza, blisko horyzontu).

W pobliżu Jowisza, ale nad nim, widoczny jest Uran. Aby zobaczyć tę planetę, będzie potrzebny teleskop. Uranu możemy szukać w pobliżu linii pomiędzy Jowiszem a grupką gwiazd zwaną Plejadami.

Jowisz przyda nam się też jako punkt orientacyjny pomocny w poszukiwaniu komety 12P/Pons-Brooks. Jest ona widoczna wieczorem na prawo od Jowisza. Z każdym dniem będzie się do niego zbliżać na niebie. Jej obserwowana jasność jest obecnie oceniana na około 5,3 mag, jest więc w zasięgu lornetek. Najjaśniejsza ma być na początku kwietnia.

Spójrzmy teraz na gwiazdy. Wieczorem całkiem dobrze widoczny jest jeszcze gwiazdozbiór Oriona (patrzmy na lewo od Jowisza). Składa się z jasnych gwiazd przypominających schematyczną sylwetkę człowieka. W szczególności na środku widać trzy jasne gwiazdy w linii blisko siebie, to Pas Oriona. Jeszcze bardziej na lewo dostrzeżemy najjaśniejszą gwiazdę nocnego nieba - Syriusza. Około godz. 22 zarówno Orion, jak i Syriusz będą już zachodzić.

REKLAMA

Poranne niebo 

Sprawdźmy teraz, jak wygląda niebo poranne. Wtedy we wschodniej części nieba świetnie już widzimy tzw. Trójkąt Letni. Jego wierzchołki tworzą jasne gwiazdy Wega, Deneb i Altair. Nazwa nawiązuje do lata, wtedy bowiem dobrze widać go już wieczorem i przez całą noc.

Generalnie na początku wiosny z planet mamy do dyspozycji jedynie Jowisza, Merkurego i Urana. Dopiero w drugiej połowie tej pory roku nad ranem coraz lepiej zaczną być widoczne Mars, Saturn i Neptun. Wenus będzie okazała dopiero, gdy nadejdzie lato.

Zaćmienie Słońca

8 kwietnia nastąpi całkowite zaćmienie Słońca, widoczne w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Natomiast 25 marca będzie półcieniowe zaćmienie Księżyca, które również nie będzie widoczne w Polsce.

Spośród rojów meteorów aktywne są Lirydy z maksimum w nocy z 22 na 23 kwietnia. W ciągu godziny możemy dostrzec do 18 meteorów. Inny rój promieniuje w maju, to Eta Akwarydy z maksimum 6 maja, potencjalnie nawet z 60 meteorami na godzinę.
Wiosenne pełnie Księżyca nastąpią 25 marca, 24 kwietnia, 23 maja, a nowie 8 kwietnia, 8 maja i 6 czerwca.

REKLAMA

12 kwietnia przypada rocznica pierwszego lotu człowieka w kosmos (Jurij Gagarin w 1961 roku), 22 marca będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Ziemi, a 16 maja - Międzynarodowy Dzień Światła.

Posłuchaj

Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu wyjaśnia, kiedy zaczyna się wiosna (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Pierwszy dzień wiosny jest związany z równonocą, a to oznacza, że kolejne dni będą już dłuższe niż noce (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PAP/kg/mpkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej