RCB chce uczyć o bezpieczeństwie. "Zbiór wiedzy o zagrożeniach" pomoże w obronie cywilnej

2024-03-28, 13:50

RCB chce uczyć o bezpieczeństwie. "Zbiór wiedzy o zagrożeniach" pomoże w obronie cywilnej
Specjalna strona przygotowana przez RCB i poświęcona sprawom zagrożeń rusza w czwartek. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomi w piątek stronę internetową z informacjami o tym, jak postępować w przypadku zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiacyjnego, nuklearnego i związanego z eksplozją. Na stronie będzie można znaleźć grafiki, animacje, filmiki, proste gry dla dzieci oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli.

Rzecznik RCB Piotr Błaszczyk mówi, że strona to zbiór wiedzy o zagrożeniach. - Nie wskazujemy konkretnych zdarzeń, a potencjalną możliwość wystąpienia takiej sytuacji. Oprócz tego, że pokazujemy, czym jest dane zagrożenie, przede wszystkim wskazujemy, jak się zachować. Zdobywamy wiedzę, której miejmy nadzieję nigdy, nie będziemy musieli wykorzystywać, ale która teoretycznie i praktycznie pomoże nam przeżyć w sytuacji potencjalnego zagrożenia - mówi rzecznik.

Na stronie znajdzie się też Księga Komunikacji Kryzysowej. To zbiór przydatnych informacji dla rzeczników instytucji głównie w mniejszych miejscowościach, którzy nie mieli styczność z sytuacjami kryzysowymi. Są tam scenariusze sytuacji kryzysowych wraz z przykładowymi pytaniami od dziennikarzy i przykładowymi odpowiedziami oraz schematy oświadczeń.

Na stronie znajduje się też zakładka z informacjami, jak przygotować bliskich na zagrożenia i co spakować do plecaka ewakuacyjnego.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poda dokładny adres internetowy strony jutro. Będzie można na nią wejść także przez stronę główną RCB.

Stopnie alarmowe w Polsce. Premier podpisał rozporządzenie

Do 31 maja 2024, decyzją premiera Donalda Tuska, obowiązują rozporządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. BRAVO-CRP jest drugim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Obrona cywilna w Polsce. Ekspert: kluczowe są przepisy i finansowanie

IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej