Ekspert o obronie cywilnej: potrzebna jest organizacja społeczeństwa i reguła, kto gdzie ma się schronić
- Ubiegłoroczna ustawa o obronie ojczyzny właściwie całkowicie zlikwidowała obronę cywilną, co jest oczywiście błędem. Do tej ustawy jest dziś przeszło 120 aktów wykonawczych, ale żaden nie przywraca pomocy humanitarnej, czyli właśnie obrony cywilnej. Bądźmy jednak uczciwi, ta ustawa zlikwidowała obronę cywilną, która de facto była nieefektywna i praktycznie nie istniała - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Cieślak (Collegium Civitas).
2024-03-27, 10:25
Na czele obrony cywilnej stanie minister spraw wewnętrznych i administracji - tak wynika z założeń projektu ustawy o obronie cywilnej. Zaprezentowali ją na konferencji prasowej wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Dokument zakłada zaprojektowanie systemu ostrzegania i przewidywania sytuacji niebezpiecznych.
"Powinniśmy naśladować najbardziej efektywne rozwiązania"
Grzegorz Cieślak mówił o znaczeniu sprawnie działającej obrony cywilnej. - Obrona cywilna, nie będąc wojskim, w czasie wojny teoretycznie nieostrzeliwana, niesie pomoc humanitarną. Teoretycznie, bo jak patrzymy na to, co robią Rosjanie w Ukrainie, to widzimy, że jeśli chodzi o zobowiązania międzynarodowe, to im dalej na wschód, mniej się wydają "genewskie" i mniej są przestrzegane. Nam potrzebna jest organizacja społeczeństwa i reguła, która będzie mówiła, kto gdzie ma się schronić, a jak nie będzie mógł się schronić, to na czyją pomoc może liczyć. Ukraińcy pokazują nam, jak do pewnego stopnia można organizować to samorzutnie, bo to nie ich przestarzały system zdecydował, że poradzili dość efektywnie z atakami Rosjan, tylko nowe warunki spowodowały, że testowano różne rozwiązania. Te, które były najbardziej efektywne, powinniśmy naśladować - podkreślał.
Posłuchaj
W myśl nowej ustawy na czele obrony cywilnej ma stać szef MSWiA, który będzie kierował specjalnym zespołem. Wśród założeń jest też budowa sprawnych systemów informowania o nadchodzących zagrożeniach, stworzenie planów ewentualnego przemieszczania ludności cywilnej, a także ułatwienie cywilom dostępu do schronów.
REKLAMA
- System ostrzegania, szkolenie obywateli czy zmiany w prawie budowlanym. Jest projekt obrony cywilnej
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
REKLAMA
Gość: Grzegorz Cieślak, Collegium Civitas
Data emisji: 26.03.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA