Płatność z KPO zaakceptowana przez Komisję Europejską. "Czekamy już tylko na przelew"
Pierwszy polski wniosek o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy został zaakceptowany przez KE - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 6,3 mld euro ma trafić do Polski do 15 kwietnia. Potwierdzają się zatem doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
2024-04-05, 19:21
"Teraz czekamy już tylko na przelew. 6,3 miliarda euro powinno być w Polsce 15 kwietnia. Do przodu" - napisała minister Pełczyńska-Nałęcz w mediach społecznościowych.
Pieniądze z pierwszej transzy zostaną przekazane między innymi na inwestycje w czyste powietrze - termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, a także na dostęp do bardzo szybkiego internetu, dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach oraz na modernizację przejazdów kolejowych i niebezpiecznych punktów na drogach.
Jak wcześniej informowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, Polska otrzyma fundusze w ciągu kilku dni ze względu na wewnętrzne procedury Komisji Europejskiej. Fundusz Odbudowy, z którego kraje członkowskie otrzymują pieniądze, jest bowiem finansowany z pożyczek zaciągniętych na rynkach. To nie są pieniądze do bezpośredniej dyspozycji Komisji Europejskiej, jak te w unijnym budżecie.
KPO dla Polski. Przełom
Wypłatę Polsce pieniędzy w ramach pierwszej transzy należy uznać za przełomową, bo przez dwa lata były one zablokowane. Komisja Europejska zarzucała Polsce złamanie zasad praworządnościowych.
REKLAMA
Zmieniła zdanie, gdy nowy rząd, wyłoniony po październikowych wyborach, przygotował plan reform w sądownictwie. Wstępną zgodę Komisja ogłosiła pod koniec lutego, potem zaczęło się finalizowanie procedur.
60 mld euro. Tyle wynosi polskie KPO
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała w ubiegłym tygodniu, że zielone światło dla wypłaty pieniędzy dały unijne kraje. To otworzyło Komisji drogę do ostatecznego zatwierdzenia decyzji.
Jeszcze w tym roku rząd w Warszawie ma złożyć kolejne wnioski na wypłatę pieniędzy. Cała pula KPO dla Polski to prawie 60 miliardów euro, które trzeba wykorzystać do końca 2026 roku. Czasu nie zostało więc wiele i będzie to spore wyzwanie.
REKLAMA
Na Krajowy Plan Odbudowy składają się bezzwrotne dotacje w wysokości prawie 25 miliardów euro oraz ponad 35 miliardów euro tanich pożyczek.
ms/IAR
REKLAMA