Pożar w kopalni Budryk. Trwa akcja służb

2024-04-06, 09:24

Pożar w kopalni Budryk. Trwa akcja służb
Pożar endogeniczny w kopalni Budryk. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Podwyższony poziom tlenku węgla odnotowano w nocy na poziomie 1290 metrów w kopalni Budryk w Ornontowicach. Jak poinformowały służby prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dane świadczą o powstaniu w rejonie pożaru endogenicznego.

Jak przekazał rzecznik, w piątek przed północą w rejonie likwidowanej ściany Cz-3 na poziomie 1290 metrów odnotowano zwiększone ilości tlenków węgla, które mogły świadczyć o powstaniu w rejonie pożaru. Zgodnie z procedurami wycofano 103 pracujących w tym rejonie górników i rozpoczęto akcję przeciwpożarową.

- Kierownik akcji podjął decyzję o zatamowaniu zagrożonego rejonu. Aktualnie trwają prace związane z budową czterech tam. W akcji bierze udział dziesięć zastępów ratowniczych - osiem z kopalń JSW, dwa z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu - zrelacjonował rzecznik JSW Tomasz Siemieniec.

Tzw. pożary endogeniczne to naturalne i stosunkowo częste zjawisko w górnictwie węgla kamiennego. Zdarza się, że ich opanowanie oraz zabezpieczenie wyrobisk zajmuje ratownikom wiele dni i najczęściej polega na odcięciu rejonu pożaru tamami izolacyjnymi.

Pożar w kopalni Budryk. Trwa akcja służb

Powodem powstawania pożarów endogenicznych najczęściej jest samozagrzewanie węgla w zrobach ściany wydobywczej, czyli miejscach po eksploatacji węgla. W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale emisja gazów, ewentualnie zadymienie i podwyższona temperatura.

Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów. Niewykryty na czas pożar może być groźny dla górników, którzy bez środków ochronnych znaleźliby się w atmosferze niezdatnej do oddychania.

Poprzednie podobne zdarzenie w JSW miało miejsce w grudniu ub. roku w kopalni Pniówek. Akcję pożarową w rejonie tamtejszej ściany N-10 podjęto również na podstawie podwyższonych wartości tlenków węgla.

Posłuchaj

Pożar endogeniczny w kopalni Budryk (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Ratownicy górniczy odizolowali ścianę tamami przeciwwybuchowymi i korkiem wodnym, rozwijając też linie chromatograficzne, które pozwalają na stały monitoring składu kopalnianej atmosfery za tamami. Po otamowaniu rejonu akcję pożarową formalnie zakończono, przechodząc w tryb działań profilaktycznych.

W grudniu ub. roku zarząd JSW podjął uchwałę o wystąpieniu siły wyższej w spółce i poinformowaniu o niej kontrahentów, szacując, że tamto zdarzenie może mieć wpływ na mniejsze o 350 tys. ton wydobycie w kopalni Pniówek w 2024 r. W Budryku sytuacja dotyczy jednak likwidowanej już ściany.
Grupa Kapitałowa JSW to spółka akcyjna, największy producent wysokiej jakości węgla koksowego w UE i jeden z głównych producentów koksu używanego do wytopu stali. Podstawowa działalność Grupy JSW to produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych.

dn/IAR/PAP/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej