Sukces lekarzy z Cieszyna. Zoperowali trzustkę metodą laparoskopową

Zaledwie kilka ośrodków w Polsce może się pochwalić wykonywaniem zabiegów trzustki metodą laparoskopową. W środę chirurdzy ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie poinformowali, że dołączyli tego wąskiego grona specjalistów.

2024-04-17, 16:59

Sukces lekarzy z Cieszyna. Zoperowali trzustkę metodą laparoskopową
Chirurdzy ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie po raz pierwszy w jego historii przeprowadzili w marcu operację resekcji trzustki metodą laparoskopową (zdjęcie poglądowe). Foto: Shutterstock/amab

Szpital Śląski w Cieszynie poinformował, że operacja trzustki metodą laparoskopową jest szansą na powrót do zdrowia dla pacjentów cierpiących na raka trzustki.

"Pierwsza została przeprowadzona w Szpitalu Śląskim w marcu. Dotychczas przeprowadzono je już trzy u pacjentów w wieku 60, 74 oraz 46 lat. (…) To dzięki technice laparoskopowej (…) możliwe jest dokładne usunięcie chorej części trzustki przy minimalnym uszkodzeniu tkanek. Tego typu zabieg jest mniej obciążający dla organizmu pacjenta, znacząco obniża ryzyko powikłań pooperacyjnych i umożliwia szybszy powrót do zdrowia chorego" - przekazała w komunikacie cieszyńska placówka.

Pierwszy zabieg trwał ponad 5 godzin

Pierwszą operację przeprowadził zespół z oddziału chirurgii ogólnej, małoinwazyjnej i onkologicznej pod kierownictwem dr. Michała Dyaczyńskiego. Pacjentem był 60-latek z guzem głowy trzustki. Operacja trwała blisko 5,5 godziny.

Szpital podał, że pomimo wyższej skuteczności, precyzyjności i bezpieczeństwa pacjenta, operacje trzustki metodą laparoskopową są bardzo rzadkie w Polsce. Na południu kraju, oprócz Cieszyna, wykonywane są tylko w Krakowie i Katowicach. W Europie Zachodniej od kilku lat są one standardem.

REKLAMA

Przełom pod kątem precyzji 

Zdaniem dr. Michała Dyaczyńskiego, operacje laparoskopowe w przypadku niezwykle wymagającego leczenia nowotworów trzustki są przełomem pod kątem precyzji, skuteczności i bezpieczeństwa pacjenta. - Podczas laparoskopii obserwujemy od 7 do 10 razy powiększone pole operacyjne, zatem jesteśmy w stanie dokładnie przeprowadzić przykładowo wycięcie guza głowy trzustki bez naruszenia pozostałej części narządu - powiedział.

Szpital zakomunikował, że podczas laparoskopii - zamiast rozległego cięcia o długości 30 cm - wykonuje się kilka niewielkich nacięć. Najdłuższa blizna u pacjenta po chirurgii trzustki ma 5-7 cm i zlokalizowana jest w podbrzuszu. - Dzięki minimalnym nacięciom, specjalistycznym narzędziom i nowoczesnej technologii pacjenci mogą liczyć na szybszą rekonwalescencję i lepsze efekty terapeutyczne. Podczas zabiegu zminimalizowane zostaje uszkodzenie tkanek, dzięki czemu krwawienie podczas operacji jest zdecydowanie mniejsze. (…) Czas hospitalizacji skrócony zostaje do 10-12 dni, podczas gdy w przypadku tradycyjnej operacji wynosi około 3 tygodni - poinformowano.

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez tamtejsze starostwo.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej