Złośliwy rak trzustki. Odkrycie naukowców z USA da szanse na jego leczenie?
Naukowcy z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco w USA podzielili się na łamach "Nature Chemical Biology" informacją o odkryciu cząsteczki, która modyfikuje mutację K-Ras G12D, powodującą agresywnego raka trzustki. Czy to zapowiada przełom w leczeniu złośliwego nowotworu? Ekspert wyjaśnia czytelnikom portalu PolskieRadio24.pl, przypomina też o profilaktyce.
2024-03-07, 14:33
Zapadalność na nowotwory w Polsce jest ogromnym problemem, dlatego każda informacja związana z ich leczeniem daje nadzieję, zarówno samym pacjentom, jak i lekarzom.
Wyzwania współczesnej nauki
Dr hab. n.med. Agnieszka Zwolak, kierownik oddziału endokrynologii w Zakładzie Medycyny Nuklearnej COZL w Lublinie, nawiązując do odkrycia amerykańskich naukowców, podkreśla, że "poszukiwania leków na nowotwory, to niewątpliwie dziedzina bardzo prężnie się rozwijająca". - Zakres biologii molekularnej, genetyki i immunologii jest tak zaawansowany, że cząsteczki, które powstają - oczywiście działające w różnych mechanizmach - mogą być wykorzystywane w leczeniu nowotworów czy uszkodzeń materiału genetycznego - mówi lekarz.
Dr hab. Agnieszka Zwolak zwraca uwagę, że pomimo ogromnego postępu i powstawania nowych leków wciąż nie ma takiej cząsteczki, która działałaby na większość nowotworów, a jednocześnie byłaby pozbawiona pewnych działań ubocznych. - Proces powstawania nowych cząsteczek, testowania, jest niewątpliwie bardzo żmudny i czasochłonny. Oprócz badań, jakie się wykonuje na zwierzętach i w laboratorium, cząsteczka przechodzi też przez szereg różnych badań klinicznych. Następnie oceniana jest w populacji pacjentów - podkreśla dr hab. Zwolak. - Mamy dużo leków, które kiedyś powstały. A dziś proces ich wprowadzania przyspieszają nowe technologie. Dlatego szanse na powstanie kolejnego na bazie odkrycia w USA są duże - podkreśla nasz rozmówca.
Nowotwory trzustki powodują dużą umieralność
Wykrycie nowotworu na wcześniejszym etapie jego rozwoju i zaawansowania zwiększa w większości przypadków szanse na skuteczne leczenie. - Widzę taką analogię u chorych na raka tarczycy w Europie - mówi lekarz. Natomiast w przypadku raka trzustki najczęściej występuje gruczolak trzustki. - To dynamiczny, wyjątkowo agresywny nowotwór - podkreśla Agnieszka Zwolak. Wyjaśnia, że po 50. roku życia wrasta ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki. Lepsze rokowania na przeżycie mają natomiast pacjenci, u których wykryto nowotwory neuroendokrynne trzustki. - Liczymy na możliwości nowej, skutecznej chemioterapii, na nowe cząsteczki, które pomogą nam w leczeniu, by przedłużyć przeżywalność pacjentów. Obecnie dostępność skutecznych metod dla tego typu nowotworu jest niska - mówi lekarz. Roczne wskaźniki mówią o przeżywalności ok. 22-23 proc. osób, u których wykryto raka trzustki.
REKLAMA
Profilaktyka
Coraz częściej mówi się o profilaktyce chorób onkologicznych. Takie działania są w zasięgu każdego z nas. - W każdym wieku profilaktyka ma znaczenie - odpowiedni schemat stylu życia, czyli odpowiedni styl żywienia, aktywności fizycznej i unikania substancji toksycznych - palenia papierosów, nadużywania alkoholu - mówi dr hab. Agnieszka Zwolak. - Tygodniowo każdy zdrowy człowiek powinien poświęcać 300 minut na aktywność fizyczną temu tylko poświęconą, i nie zalicza się do tego sprzątania. Tego brakuje dzisiaj szczególnie dzieciom i młodzieży - dodaje.
Duże znaczenie w profilaktyce zdrowia ma troska o odpowiednią masę ciała, a także przeciwdziałanie otyłości. Eksperci zalecają spożywanie posiłków z dużą zawartością świeżych warzyw, a unikanie produktów przetworzonych. Szczególnie dotyczy to artykułów z długim okresem ważności, zawierającej środki, które mogą destrukcyjnie wpływać na nasz organizm, prowadząc do powstania nowotworów.
- Bez wątpienia związek między otyłością a nowotworami istnieje i jest bardzo silny w różnych mechanizmach insulinooporności, proliferacji. Korelacja między otyłością a nowotworami istnieje i dotyczy nowotworów jelita grubego, macicy, piersi, tarczycy, trzustki czy przełyku - podkreśla lekarz. Jednocześnie przypomina, że Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wzrost liczby dzieci cierpiących na nadwagę i otyłość. Problem dotyka już ok. 25 proc. najmłodszych Polaków. - To jest problem wymagający ogólnopolskich programów edukacyjnych [kierowanych do] całego społeczeństwa, które zahamowałyby ten proces - podsumowuje dr hab. Agnieszka Zwolak. Specjalistka wskazuje, że wypracowanie odpowiednich wzorców u najmłodszych Polaków pozwoli nie tylko uchronić ich przed zachorowaniem na nowotwory, ale też innymi chorobami.
- "Kluczowa jest koordynacja leczenia". Szymon Chrostowski o Krajowej Sieci Onkologicznej
- Rozpoczyna się Tydzień Zdrowia Kobiet. Dziś szczepienia przeciw HPV
- Światowy Dzień Walki z Rakiem. Prof. Rutkowski: szczepienie przeciw HPV zwalcza nowotwory
kg
wmkor
REKLAMA