"Kluczowa jest koordynacja leczenia". Szymon Chrostowski o Krajowej Sieci Onkologicznej

- Tu chodzi o skoordynowaną opiekę onkologiczną, żeby pacjent nie krążył po systemie. Jako organizacje pacjenckie pomagamy takim ludziom. Nowotwór to poważna choroba, sytuacja, w której waży się życie człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Chrostowski z Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

2024-02-07, 11:45

"Kluczowa jest koordynacja leczenia". Szymon Chrostowski o Krajowej Sieci Onkologicznej
Polacy wciąż zbyt rzadko korzystają z badań profilaktycznych. Foto: Schutterstock/Gorodenkoff

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przewiduje on między innymi przesunięcie o rok terminów wprowadzonych rozwiązań. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że część przepisów nie została na czas przygotowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że nowelizacja była konieczna, żeby zapewnić chorym dostęp do leczenia.

Szymon Chrostowski zwrócił uwagę, że pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej spowodował duże rozproszenie świadczeń. - Nawet mały ośrodek i chirurg, któremu się wydaje, że ma umiejętności, mógł realizować ten pakiet. Idea Narodowej Strategii Onkologicznej i Krajowej Sieci Onkologicznej, która jest jej częścią, mówi o tym, by tworzyć wysokospecjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego - zaznaczył.  

- Pakiet Onkologiczny i Przyśpieszona Ścieżka Onkologiczna uratowały kilkaset tysięcy osób. Dziś to maksymalnie siedem tygodni zakończonych konsylium, w których uczestniczą wszyscy specjaliści. Uratowało to wiele istnień. Przed wejściem pakietu średnia wynosiła siedem miesięcy - powiedział gość audycji.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Szymon Chrostowski o Krajowej Sieci Onkologicznej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 19:07
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze na poziomie podstawowym.

Kwalifikacja na poszczególne poziomy oparta ma być na kryteriach biorących pod uwagę m.in. liczbę i kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.

Więcej w zapisie audycji.

    * * *

    Audycja: Temat dnia / Gość PR24

    REKLAMA

    Prowadzący: Mirosław Skowron

    Gość:  Szymon Chrostowski, Fundacja Wygrajmy Zdrowie

    Data emisji: 7.02.2024

    Godzina emisji: 9.33

    REKLAMA

    PR24/ka/mpkor

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej