Nuclear Sharing. Wniosek PiS o zwołanie komisji obrony narodowej
Prawo i Sprawiedliwość w trybie pilnym złożyło wniosek o zwołanie sejmowej komisji obrony narodowej. Chodzi o sprawę Nuclear Sharing. - Popieramy udział Polski w tym programie - zapowiedział przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, były szef MON Mariusz Błaszczak.
2024-04-23, 15:41
Błaszczak zaapelował do rządu, aby podjął działania w kierunku rozmieszczenia broni nuklearnej NATO na terenie naszego kraju. - Dziś jest doskonała okazja, żeby premier Tusk przedstawił tę sprawę podczas rozmowy z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem - tłumaczył były szef MON, nawiązując do dzisiejszej wizyty szefa NATO w Polsce.
Zdaniem przewodniczącego klubu PiS, premier powinien poruszyć ten temat również podczas rozmowy z szefem brytyjskiego rządu, który również we wtorek składa wizytę w Warszawie.
Prezydent spotka się z premierem
Z kolei Andrzej Duda powiedział, że Polska jest gotowa na rozmowy o rozmieszczeniu broni nuklearnej na terenie naszego kraju. Przebywający w Kanadzie prezydent podkreślił podczas konferencji prasowej, że obecność takiego uzbrojenia w ramach NATO-wskiego programu Nuclear Sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.
W tej sprawie ma wkrótce spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem.
REKLAMA
Szef BBN: Polska musi odpowiedzieć na działania Rosji
Do uczestnictwa Polski w Nuclear Sharing odniósł się również za pomocą mediów społecznościowych Jacek Siewiera. Szef prezydenckiego napisał w serwisie X, że w obliczu wypowiadania przez Moskwę traktatów o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi i w obwodzie królewieckim Polska musi stosownie odpowiedzieć.
"Sojusznicza architektura bezpieczeństwa wymaga adaptacji zarówno w wymiarze sił konwencjonalnych, co zostało chociażby zapoczątkowane przez poprzedni rząd, jak i w wymiarze sojuszniczej polityki w ramach odstraszania jądrowego" - przekonywał szef BBN.
Prezydencki minister pochwalił również dyskusję na temat przystąpienia Polski do Nuclear Sharing, ponieważ - jak zaznaczył - buduje ona świadomość strategicznego znaczenia i sygnalizuje gotowość do wykorzystania zasobów programu.
Nuclear Sharing. Początki w czasach zimnej wojny
Pomysł udziału Polski w programie pojawiał się już w przestrzeni publicznej. Prezydent Andrzej Duda mówił o możliwości dołączenia do Nuclear Sharing m.in. w 2022 r.
REKLAMA
NATO-wski program Nuclear Sharing, dotyczący współdzielenia taktycznej broni nuklearnej, ma swoje początki w latach 50. XX wieku. Stany Zjednoczone udostępniły wtedy po raz pierwszy swoim sojusznikom z NATO takie uzbrojeni.
Posłuchaj
- Wizyta szefa NATO i premiera Sunaka. Rozmowy z Tuskiem o bezpieczeństwie Polski i sytuacji w Ukrainie
- Tragedia podczas ćwiczeń NATO w Polsce. Nie żyje hiszpański żołnierz
- Szef NATO z wizytą w Warszawie. Pszczel: powinien być tam, gdzie dzieją się ważne sprawy
IAR/łl
REKLAMA