Tyranozaurowi było bliżej do gadów, niż ssaków. "Optymistyczne założenia przeszacowane"

Dinozaury, wbrew wcześniejszym sugestiom naukowców, nie były inteligentne. Najnowsze badania ukazują, że zwierzęta swoim zachowaniem przypominały współczesne gady. 

2024-04-30, 07:26

Tyranozaurowi było bliżej do gadów, niż ssaków. "Optymistyczne założenia przeszacowane"
Najnowsze badania wskazują, że tyranozaur nie był jednak bystrzakiem. Foto: Shutterstock/QuangTrungArt

Artykuł, w którym opublikowano najnowsze ustalenia naukowców dotyczące dinozaurów, znalazł się na łamach aktualnego numeru "The Anatomical Record".

Materiał potwierdza, że nasza wiedza o dinozaurach zmienia się gwałtownie w ostatnich latach. Analizy budowy czaszek czy oczodołów dinozaurów doprowadziły wcześniej niektórych naukowców do przypuszczeń, że zwierzęta te były inteligentniejsze od innych gadów.

Wysuwano m.in. tezę, że tyranozaury miały wyjątkowo dużą liczbę neuronów, przypominały w niektórych nawykach małpy i mogły indywidualnie przekazywać nabyte umiejętności (tzw. transmisja kulturowa).

Inteligencja na poziomie gadów 

Najnowsze badania jednak temu przeczą. Wynika z nich, że dinozaury odznaczały się inteligencją na poziomie gadów, ale nie ssaków. Międzynarodowy zespół paleontologów, etologów i neurologów przeanalizował właśnie dane anatomiczne dotyczące czaszek dinozaurów i doszedł do wniosku, że zwierzęta te zachowywały się podobnie jak krokodyle i jaszczurki.

REKLAMA

Zespół wykazał, że wcześniejsze optymistyczne założenia dotyczące wielkości mózgu dinozaurów i liczby neuronów w nich zawartych były przeszacowane.

O czym świadczyła liczba neuronów?

Informacje o mózgach dinozaurów pochodzą z mineralnych wypełnień wnętrza czaszek. Zespół odkrył, że wielkość mózgów została przeszacowana, zwłaszcza przodomózgowia, a co za tym idzie, również liczba neuronów. Ponadto badacze dowodzą, że szacunkowa liczebność neuronów nie jest wiarygodnym wskaźnikiem inteligencji.

Zespół argumentuje, że w celu odpowiedzi na pytanie o inteligencję dinozaurów raczej należałoby wiarygodnie zrekonstruować ich biologię: anatomię, środowisko życia, sposób zachowania i wszelki inne aspekty ich funkcjonowania.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej