Tarcza powietrzna dla UE. Polska i Grecja wychodzą z inicjatywą

Premier Donald Tusk wspólnie z szefem greckiego rządu Kyriakosem Mitsotakisem wysłał list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym zaapelował o utworzenie tarczy obrony powietrznej. Obaj przywódcy zaapelowali o dyskusję na ten temat na szczycie w czerwcu.

2024-05-23, 19:00

Tarcza powietrzna dla UE. Polska i Grecja wychodzą z inicjatywą
"Europa będzie bezpieczna tak długo, jak długo bezpieczne jest niebo nad nią" - napisali premierzy Polski i Grecji. Foto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

"Europa będzie bezpieczna tak długo, jak długo bezpieczne jest niebo nad nią" - piszą Tusk i Mitsotakis.

Dlatego też - jak przekonują - Europa potrzebuje nowego flagowego programu europejskiej tarczy obrony powietrznej.

W jego ramach UE zbudowałaby kompleksowy system obrony powietrznej chroniący Unię przed "wszystkimi nadchodzącymi zagrożeniami", takimi jak samoloty, rakiety i drony.

"To będzie katalizator"

Jak napisali w liście do szefowej KE premierzy Polski i Grecji, tarcza wzmocni europejską zdolność odstraszania i ogólne zdolności obronne Wspólnoty. Program - zdaniem Tuska i Mitsotakisa - zachęci także europejski przemysł obronny do opracowania najnowocześniejszych technologii i stania się światowym liderem w tej dziedzinie.

REKLAMA

- To będzie katalizator, który pozwoli Europie na dalszą modernizację jej przemysłu obronnego i bezpieczeństwa - czytamy w dokumencie.

O potrzebie tarczy von der Leyen mówiła dwukrotnie w tym tygodniu w trakcie debat przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Obecna przewodnicząca, ubiegająca się o drugą kadencję, należy do tej samej grupy politycznej co Tusk i Mitsotakis - Europejskiej Partii Ludowej, która zgodnie z sondażami może wygrać wybory i z dużym prawdopodobieństwem obsadzi stanowisko szefowej lub szefa KE

Czytaj także:

PAP/IAR/in./

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej