Push-backi na granicy. Organizacja humanitarna alarmuje i publikuje film

2024-05-28, 14:22

Organizacje działające na rzecz praw człowieka zaapelowały do rządu, aby Straż Graniczna zaprzestała wywózek uchodźców i migrantów na polsko-białoruską granicę. Domagają się, aby wnioskować o azyl można było na przejściach granicznych i aby wnioski te przyjmowały patrole polskich służb.

Prawnicy i działacze humanitarni pokazali film nagrany po polskiej stronie granicznego muru. Na filmie widać, jak z wojskowej karetki pod granicznym murem wyciągane są nieruchome osoby. Działacze humanitarni informują, że widoczna osoba została wcześniej ukąszona przez zwierzę, była nieprzytomna, opuchnięta i toczyła pianę z ust. Na filmie słychać jęki.

Film został nagrany przez aktywistów niosących pomoc medyczną uchodźcom i migrantom ukrywającym się w podlaskich lasach. Jak tłumaczą, polskie służby zamiast rozpoczynać standardowe procedury azylowe lub deportacyjne, w wielu przypadkach dokonują zawróceń na granicę (tzw. push-backów), kilkakrotnie uznawanych za nielegalne przez polskie sądy administracyjne.

Reżim Aleksandra Łukaszenki na Białorusi ułatwia ludziom pragnącym dostać się do Europy podróż na polsko-białoruską granicę, czerpiąc z procederu korzyści finansowe. Komitet Przeciwko Torturom ONZ uznaje, że Białoruś nie jest bezpiecznym krajem, do którego można odsyłać uchodźców. Odsyłanie uchodźców na Białoruś potępił także Europejski Trybunał Praw Człowieka.

- Nie kwestionujemy istnienia zagrożeń z zewnątrz. Ale te działania służb nie mają nic wspólnego z ochroną granic - mówiła Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej i Grupy Granica.

REKLAMA

Push-backi na granicy polsko-białoruskiej

- Chrześcijaństwo obliguje nas do pewnych postaw i działań. Papież Franciszek mówi, że dziś twarz Jezusa jest w twarzy uchodźcy. Ewangelia dzieje się na naszych oczach na granicy polsko-białoruskiej. To tam spotykamy człowieka głodnego i spragnionego. Nie możemy go dehumanizować - komentuje Jakub Kiersnowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, niosącego pomoc humanitarną w podlaskich lasach od 2021 r.

Push-backi prowadzone są na podstawie Rozporządzenia Granicznego wprowadzonego przez rząd Mateusza Morawieckiego w październiku 2021 r. We wrześniu 2022 r., po skardze rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał zawrócenie cudzoziemców za sprzeczne z przepisami polskiego prawa, w tym z Konstytucją RP, oraz wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi.

Straż Graniczna informuje, że w okresie od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska do początku maja 2024 SG "odprowadziła do linii granicy" ponad 4100 osób. Od początku roku aktywiści odebrali ponad 1800 próśb o pomoc ze strony ludzi przekraczających polsko-białoruską granicę. Polskie Radio poprosiło Straż Graniczną o szerszy komentarz.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych potępili atak migranta na żołnierza z użyciem noża i zaapelowali, aby takie incydenty nie przesłoniły problemu przemocy, z którą spotykają się uchodźcy i migranci.

REKLAMA

Czytaj także:

Maciek Piasecki

kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej