Frekwencja niższa niż w poprzednich wyborach. Oficjalne dane
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,65 proc. Są to pełne dane podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
2024-06-10, 07:15
W niedzielę o godzinie 23 we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, które wybierały nowych europosłów, zakończono głosowanie.
Tuż po godz. 7.00 Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła już pełne dane wyborcze oraz pełne dane dotyczące frekwencji. Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce wyniosła 40,65 procent.
Liczba kart ważnych to 11 829 725, w sytuacji gdy uprawnionych do głosowania było 29 098 155 obywateli.
Ostateczna frekwencja w Polsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku wyniosła 45,68 proc.
REKLAMA
Duże miasta prowadzą w statystykach
Jeśli chodzi o okręgi wyborcze, to najwięcej wyborców poszło głosować w okręgu obejmującym Warszawę, powiaty podwarszawskie, statki i zagranicę. Frekwencja wyniosła tam 56,30 proc. Najmniej kart wydano w okręgu trzecim - to województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Frekwencja wyniosła 35,32 proc.
W dużych miastach - powyżej 250 000 mieszkańców - najwięcej osób poszło głosować w Warszawie: 58,15 procent. Potem były Gdańsk, Wrocław, Kraków i Poznań - wszystkie powyżej połowy uprawnionych do głosowania. Najniższa frekwencja w tej grupie to Bydgoszcz - 44,35 procent.
Gdzie Polacy głosują najchętniej?
Na siedmiu statkach, gdzie były zorganizowane komisje wyborcze zagłosowało 91,56 proc. uprawnionych, a za granicą 87,91 procent. W miastach poszło głosować 43,58 procent uprawnionych, a na wsi 35,90.
- To oni uzyskali mandaty. Na liście Daniel Obajtek
- Kurski nie poleci do Brukseli? Nie tylko on musi zapomnieć o mandacie
- Konfederacja wchodzi do PE. Bosak: sukces ideowej prawicy
Wśród gmin największa frekwencja była w Krynicy Morskiej - prawie 76 proc., a najmniejsza w Radłowie - tam kartę do urny wrzuciła co piąta uprawniona do głosowania osoba.
KO nad PiS. Znane są pełne dane
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zwyciężyła w ośmiu okręgach, a PiS wygrało w pięciu.
W dwunastu okręgach na trzynaście trzecie miejsce zajmowała Konfederacja. W w trzynastym, obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, wyprzedziła ją Lewica.
Za granicą wygrała Koalicja Obywatelska, a na statkach Konfederacja. W tych przypadkach wyborcy oddawali głosy na kandydatów okręgu czwartego, który obejmował Warszawę i powiaty podwarszawskie.
REKLAMA
- Wybory europejskie 2024. Jarosław Kaczyński: droga do zwycięstwa jest otwarta
- PO zwyciężyło w wyborach do PE. Tusk: nasi wyborcy zmobilizowali się
- Wybory europejskie 2024. Wieczór Wyborczy Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]
IAR/PKW/st
REKLAMA