Prowokacja wobec ks. Popiełuszki. Znamy datę procesu w głośnej sprawie

W przyszłą środę 26 czerwca 2024 r. przed warszawskim Sądem Okręgowym ma ruszyć proces w sprawie prowokacji na Chłodnej - dowiedziało się Polskie Radio. Oskarżonych w sprawie jest dwóch byłych funkcjonariuszy MSW: Grzegorz P. oraz Paweł N.

2024-06-19, 12:00

Prowokacja wobec ks. Popiełuszki. Znamy datę procesu w głośnej sprawie
Ks. Jerzy Popiełuszko podczas mszy św. za Ojczyznę / 1983 r.Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

Trzeci z oskarżonych - Waldemar O. - zmarł we wrześniu ubiegłego roku. W 1985 r. cała trójka została skazana za udział w uprowadzeniu i zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Prowokację przeprowadzono w grudniu 1983 r. Do niewielkiego prywatnego mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki przy ulicy Chłodnej 15 w Warszawie funkcjonariusze MSW: Paweł N. (przed zmianą nazwiska: Leszek Pękala) oraz Waldemar O. (przed zmianą nazwiska: Waldemar Chmielewski), mieli podrzucić tysiące ulotek, broń i materiały wybuchowe. Akcją miał dowodzić Grzegorz P.

12 grudnia 1983 r. po przesłuchaniu księdza w Prokuraturze Wojewódzkiej w Warszawie, dokonano przeszukania na Chłodnej i "odnaleziono" obciążające księdza materiały. Noc z 12 na 13 grudnia 1983 r. spędził on w milicyjnym areszcie w Pałacu Mostowskich. 13 grudnia 1983 r., po interwencji wysokich hierarchów kościelnych u gen. Czesława Kiszczaka, ks. Popiełuszko odzyskał wolność.

Sprawa prowokacji na Chłodnej. Śledztwo jako "forma nękania"

W sprawie m.in. odnalezionych w mieszkaniu przy ulicy Chłodnej obciążających księdza materiałów prowadzono prokuratorskie śledztwo. Jednak większość czynności w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału IV Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych. Dziś, po ujawnieniu materiałów z tego śledztwa, można jednoznacznie stwierdzić, iż ksiądz stał się celem i ofiarą PRL-owskiego wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

Wielokrotne przesłuchania bowiem (zdarzało się, że było ich nawet kilka w miesiącu) miały doprowadzić go do zastraszenia i przerwania działalności duszpasterskiej na terenie nie tylko parafii na Żoliborzu, gdzie pracował, ale też w innych miejscowościach na terenie całego kraju.

Prowokacja na Chłodnej. Zbrodnia przeciwko ludzkości?

Akt oskarżenia w sprawie prowokacji na Chłodnej trafił do warszawskiego sądu już w styczniu 2019 r. Jeszcze w tym samym roku (30 października) orzeczono, że sprawa się przedawniła, ponieważ była zbrodnią komunistyczną.

Kolejne interwencje pionu śledczego IPN doprowadziły do tego, iż Sąd Apelacyjny w Warszawie po przeanalizowaniu akt sprawy orzekł, że prowokacja na Chłodnej jest zbrodnią przeciwko ludzkości i jako taka nie przedawnia się. Stało się to 17 marca 2022 r.

Sprawa ma ruszyć 26 czerwca 2024 r. o godz. 10.00 w sali numer 228 Sądu Okręgowego w Warszawie. Według informacji Polskiego Radia otrzymanej z Sekcji Prasowej stołecznego sądu rozprawa będzie miała charakter niejawny.

REKLAMA

Czytaj także:

Piotr Litka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej